Napisane przez  BP
10
Mar
2008

Nałęczowski design

Szum wokół projektu kosza Katarzyny Bąbały, uczennicy klasy 3b nałęczowskiego Liceum Plastycznego, rośnie. Powstał on w zeszłym roku w ramach obowiązkowych zajęć - podstaw projektowania na zadany temat: "Projekt kosza na śmieci inspirowany przyrodą i starą architekturą Nałęczowa". Dyrektor liceum - Jarosław Ćwiek, po konsultacjach z różnymi osobami oraz wykonawcą prototypu, wybrał najlepszą z przedstawionych przez uczniów propozycji. 

Kosz jest nawiązaniem do świata natury. Daszek w kształcie liścia, a na korpusie stylizowane, roślinne ażurowe motywy. Nóżka niczym pnącze wije się wokół pojemnika. Projekt jest w całości wykonany z metalu, pomalowany wstępnie na kolor zielony. 

Szczęśliwa projektantka, uczestnicząc w kolejnych etapach przygotowań do realizacji swojego pomysłu, już teraz mogła poznać proces powstawania i wdrażania projektu do masowej produkcji. 

Zanim dzieło pojawiło się w ostatecznej postaci, autorka musiała wykonać wiele rysunków oraz modele w skali i w wymiarach rzeczywistych. Nim w fabryce przystąpiono do spawania, trzeba było jeszcze stworzyć projekt w formie cyfrowej. Realizację tę będzie można oglądać już niebawem przed budynkiem "Plastyka", a może i na terenie całego Nałęczowa. Koszem bowiem zainteresowane są władze miasta. 

Czy prototyp kosza wejdzie do produkcji masowej czy też nie, z pewnością jest dużym sukcesem i powodem do dumy zarówno dla Katarzyny, jak i dla szkoły - to pierwsze takie działania i oby nie ostatnie. Dokumentację fotograficzną prototypu można oglądać na stronie internetowej Liceum Plastycznego: www.plnaleczow. com w zakładce "fotografie". 

Bartek Pawlak
(0 głosów)