Napisane przez  Sylwia Krysa nauczyciel j. polskiego
09
Sty
2016

Miłośnicy słowa ze Szkoły Podstawowej w Nałęczowie

W ciągle śpieszącym się świecie, poganianym przez sms-y, e-maile, komunikatory są wciąż młodzi ludzie, którzy znajdują czas, aby zatrzymać się nad światem, kontemplować chwilę. Swoje wrażenia wyrażają słowem, a ich pierwsze, jeszcze dziecięce, pisarskie teksty, spotykają się z uznaniem krytyków i jurorów licznych konkursów.

Laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu organizowanego przez Katedrę Pedagogiki KUL stały się: Malwina Głowacka, Zuzanna Zasada, Nel Kuźma, Natalia Różyc i Patrycja Misztal, których literackie spojrzenie na rodzinę znalazło uznanie w oczach jurorów. Teksty dziewcząt zostały wydane w okolicznościowym tomiku z okazji Ogólnopolskiego Kongresu Rodziny. Pasjonatką, nie tylko poezji, jest również Daria Dąbek – uczennica klasy 5b, która o swoich pasjach pisze tak pięknie, że zdobyła nagrodę w Powiatowym Konkursie Literackim „ŻYCIE Z PASJĄ”.

Haiku - czyli tradycyjna, japońska forma poetycka wymaga niezwykłej precyzji, znajomości języka i wyobraźni. Ta trudna sztuka układania haiku nie jest obca Laurze Gorgol z kl. 5a, która w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Nowe Inspiracje” zdobyła wyróżnienie! W nagrodę Laura otrzymała tomik wierszy, którego jest współautorką, atrakcyjny zestaw książek oraz pamiątkowy dyplom. Wśród moich uczniów znajdują się też tacy, którzy swoją wrażliwość na słowo wyrażają przez interpretacje tekstów literackich. Szczególne osiągnięcia mają uczniowie klasy 5a: Julia Barańska i Wiktor Malczyński. Julia Barańska jest laureatką „Poetyckiego Apelu Pamięci – O Niepodległą” oraz zdobywczynią pierwszego miejsca w Konkursie Recytatorskim Prozy Stefana Żeromskiego „O Złotą Różę”. Drugie miejsce w tym samym konkursie zajął Wiktor Malczyński.

Tak liczne grono młodych literatów i recytatorów cieszy i napawa dumą, a ich sukcesy świadczą o obfitości literackich talentów w nałęczowskiej podstawówce.

(0 głosów)