Napisane przez  Monika Blicharska-Brzusek
21
Mar
2015

Pomaganie wzmacnia

12 marca 2015 r. w naszym Zespole Szkół im. Z. Chmielewskiego miało miejsce szkolenie dla wolontariuszy działających w Szkolnym Klubie Wolontariusza.

Szkolenie odbywało się pod hasłem "Dlaczego warto być wolontariuszem?"

Celem spotkania było przybliżenie młodzieży podstawowych definicji dotyczących wolontariatu, zaznajomienie uczestników z nieznanymi im dotąd obszarami działalności woluntarystycznej, a także omówienie form i technik promocji wolontariatu. Członkowie Klubu mieli także okazję zastanowić się, czy działanie w Klubie Wolontariusza jest szansą na zwiększenie ich aktywności w środowisku szkolnym i pozaszkolnym.

A oto co wolontariusze mówili o swojej działalności:

Monika: Przede wszystkim praca w wolontariacie daje mi radość. Miło jest widzieć uśmiechnięte i zadowolone twarze osób, które ciszą się ze wspólnego przebywania z nami. Fajnie jest sprawiać radość samym sobą.

Agata: Uczestnicząc w wolontariacie wiele się uczę. Patrzę też na świat z innej perspektywy. Widzę, że ludzie są dobrzy i ja też tą dobroć daję innym i właśnie to jest fajne!

Monika Tupaj: Praca w wolontariacie sprawia mi wielką przyjemność. Przez pomaganie uczę się wielu rzeczy. Poznaję sympatycznych i mądrych ludzi. Rozmowa z nimi sprawia mi wiele radości. Uczy także patrzeć inaczej na świat.

Sylwia: Lubię pomagać bezinteresownie ludziom. Wolontariat pozwala mi uczyć się prawdziwego życia. Dzięki niemu zaczęłam zauważać niewidzialne dotąd detale naszego życia. Pozwala mi zauważyć sens cierpienia i docenić radość. Czerpię wiele przyjemności ze szczęścia innych. Dowiedziałam się, że zwykła rozmowa z mieszkańcami Domu Opieki daje im tyle radości i wywołuje uśmiech na ich twarzy. Ten widok jest bezcenny! I właśnie efekty naszego zainteresowania innymi są najfajniejsze w wolontariacie.

Monika Zakaszewska: Działając w wolontariacie uczę się prawdziwego życia. Spotykanie się ze starszymi ludźmi sprawia, że chcę jeszcze więcej i więcej z nimi przebywać, rozmawiać. Dzięki pracy w wolontariacie czuję się potrzebna. Cieszę się, że mogę pomagać innym.

(0 głosów)