Napisane przez  EP
22
Lip
2010

Przedszkolaki poznają swoje miasto

Szybko mijają dni w nałęczowskim przedszkolu, a każdy z nich przynosi nam wiele nowych wrażeń. Spontaniczne reakcje dzieci, ich wrażliwość i chęć poznawania świata zachęcają do pokazywania im ciekawych miejsc w naszym mieście, a wspólne wyprawy, oprócz walorów poznawczych, sprawiają nam wiele radości.

W marcu wyruszyliśmy z najmłodszymi przedszkolakami na wycieczkę do Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego.

Często mijaliśmy je podczas spacerów, ale dzieci nie przypuszczały, że jest tam tak kolorowo. Największym przeżyciem dla nich była wizyta w pracowni zabawek, którymi mogły się pobawić. Niektóre z oglądanych projektów były pracami dyplomowymi, wszystkie ciekawe i inne od tych, którymi dzieci bawią się na co dzień. Zachwyt dzieci wzbudzały także zabawki eksponowane w gablotach na szkolnych korytarzach. Zajrzeliśmy jeszcze do pracowni malarstwa i rzeźby, a wszędzie byliśmy witani z uśmiechem przez dyrektora liceum, pracowników i uczniów.

Kolejnym wydarzeniem była wizyta w Nałęczowskim Ośrodku Kultury. Oprócz sali widowiskowej najmłodsze przedszkolaki obejrzały pracownię fotograficzną i wyposażenie kabiny operatora. Oglądanie sali widowiskowej z innej perspektywy, przez okienko w kabinie, wzbudzało emocje przedszkolaków.
Do tej pory dzieci kojarzyły ośrodek kultury z wizytą w kinie, a od pani dyrektor dowiedziały się jeszcze o innych atrakcjach, z których mogą tu korzystać. Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci był okazją do odwiedzenia przez nas Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej. Przedszkolaki wypożyczają książki ze zbiorów nałęczowskiej biblioteki w przedszkolu, tylko niektóre odwiedzały wcześniej bibliotekę z rodzicami. Nasze spotkanie z panią dyrektor i pracownikami było bardzo ciekawe. Dzieci poznawały wygląd biblioteki i pracę bibliotekarza, uczyły się odpowiedniego zachowania. Oczywiście najważniejsze dla nich były książki, które z zainteresowaniem oglądały. Słuchały bajek H.Ch. Andersena, a potem samodzielnie wypożyczały książeczki, które zabraliśmy do przedszkola.

Wycieczki jeszcze długo były tematem rozmów i zabaw w przedszkolu. Z pewnością przyczyniła się do tego atmosfera stworzona przez gospodarzy odwiedzanych przez nas placówek. Dziękuję za to serdecznie: panu Jarosławowi Ćwiekowi - dyrektorowi LP, pani Jadwidze Sawie-Bednarczyk - dyrektor NOK, pani Katarzynie Wójcik - dyrektor MGBP oraz pracownikom liceum plastycznego, ośrodka kultury i biblioteki, z którymi mieliśmy okazję się spotkać.

autor: Ewa Piech
(0 głosów)