22
Lip
2010

VacansOleil GP MTB

3. edycja VacansOleil Grand Prix MTB w tym sezonie, która odbyła się w Nałęczowie 4 lipca, była ostatnią przed wakacyjną przerwą.

Zawodnicy ścigali się przy pięknej, słonecznej pogodzie w sąsiedztwie Parku Zdrojowego. Tym razem pierwsi swoje wyścigi rozegrali zawodnicy elite kobiet i mężczyzn a także panowie poniżej 23 roku życia. Program dnia został zmieniony po to, aby zawodnicy wylatujący w niedzielę do Hajfy (Izrael) na mistrzostwa Europy MTB, mogli zdążyć na samolot.

Rozpoczęła elita mężczyzn. Wspaniale pojechał Marek Galiński (JBG-2 Professional MTB TEAM), który na trasie liczącej 35.8 km, wyprzedził drugiego Marka Konwę (ELETTROVENETA CORRATEC) blisko 2 minuty. Na trzecim miejscu podium stanął Adrian Brzózka (JBG-2 Professional MTB TEAM) tracąc do Galińskiego 3,12 sek. Liderem klasyfikacji generalnej jest Galiński (66 punktów), który w tegorocznej edycji Grand Prix spisuje się coraz lepiej. Jednej z najlepszych polskich "górali" w Bielawie był 3., a teraz dwa razy z rzędu wygrał.

Po raz drugi na podium VacansOleil GP MTB stanął A. Brzózka - wygrał pierwszą edycję, na drugiej był 5., a teraz 3. Starszy z braci Brzózków ma 12 "oczek" straty do starszego kolegi z ekipy. Trzecie miejsce w "generalce" zajmuje Konwa, który w imprezie Czesława Langa w tym sezonie wystartował po raz drugi zajmując powtórnie 2. miejsce. Zawodnik ELETTROVENETA CORRATEC traci do lidera 28 pkt

Kolejnym wyścigiem dnia była rywalizacja młodzieżowców. Najlepszym okazał się Piotr Brzózka (JBG-2 Professional MTB TEAM). Jest to jego drugie zwycięstwo w tym roku, a raz musiał uznać wyższość rywala. Drugie miejsce zajął zwycięzca z Olsztyna - Maciej Dombrowski (DEK MEBLE CYCLO Korona Kielce) tracąc do Brzózki 1,09. Jest to jego druga pozycja w tegorocznym cyklu.
Trzecie miejsce na podium przypadło Łukaszowi Pihulakowi (DOPLIGHT AMINOSTAR Team Świdnica) - 3,32 straty. Juniorzy mieli do pokonania nieco ponad 30 km.

W klasyfikacji generalnej prowadzi Brzózka (69 pkt). Tuż za nim plasuje się Dombrowski (63 pkt). Trzeci zawodnik - Rafał Fijałkowski (DEK MEBLE CYCLO Korona Kielce) ma już 36 punktów straty do lidera i raczej nie będzie się liczył w walce o zwycięstwo. Fijałkowski jednak z edycji na edycję jeździ coraz lepiej. W Bielawie był 9., w Olsztynie 5., a w Nałęczowie otarł się już o podium i był czwarty.
Prawdziwy popis swoich umiejętności dała w tym znanym polskim uzdrowisku Anna Szafraniec (JBG-2 Professional MTB TEAM). Reprezentantka Polski na zbliżające się ME MTB nie musiała wprawdzie walczyć ze swoimi najpoważniejszymi rywalkami z temu CCC Polkowice (przygotowania do mistrzostw), ale jej forma była dziś imponująca i przed jej występem w Izraelu można być optymistą. Szafraniec wyprzedziła drugą na mecie Paulinę Hebisz (MTB SILESIA - Rybnik) o ponad 14 minut i 30 sekund. Trzecia Iryna Slobodyan (Ukraina) straciła do zwyciężczyni 15,13 sek. Ukrainka wygrała klasyfikację U-23. Drugą orliczką była Weronika Rybarczyk (UKS TRÓJKA Jarocin), a trzecią Marta Sułek (DOPLIGHT AMINOSTAR Team Świdnica).

W klasyfikacji generalnej pewnie prowadzi zawodniczka JBG-2 (69 pkt). Drugie miejsce zajmuje Paulina Hebisz (37 pkt), która pod nieobecność trzeciej Pauli Goryckiej (35 pkt) wykorzystała szanse i awansowała w "generalce". Kobiety miały do przejechania niespełna 26 km.

W kategorii juniorów na 26-kilometrowym dystansie, pod nieobecność dwukrotnego zwycięzcy Bartłomieja Wawaka (JBG-2 Professional MTB TEAM), wygrał Rafał Suszko (UKS WYGODA Białystok). 13 sekund po nim linię mety minął Karol Michalski (Warszawski Klub Kolarski). Trzecie miejsce - ze stratą do zwycięzcy 43 sekundy - zajął Bartosz Warchoł (LKS BASZTA Golczewo).

Nieobecność Wawaka wiązała się z jego wcześniejszym wyjazdem do Warszawy, skąd młody reprezentant Polski wraz z resztą ekipy udaje się do izraelskiej Hajfy. Dzięki takiemu obrotowi spraw na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej wskoczył Suszko, który do tej pory przyjeżdżał zawsze drugi. Wawak traci zatem do lidera 13 punktów. Trzeci jest Karol Michalski (46 pkt).

Najlepszą juniorką na 16-kilometrowej trasie okazała się reprezentantka Ukrainy VDK - Olena Konovalowa. Małgorzata Zalewska (LUKK SZYŁAK KARMELEK PRIM Ełk) przegrała z nią o 3,18 sek. Trzecia na mecie Karolina Wojtaszczyk (LKK START Tomaszów Maz.) straciła do triumfatorki prawie 5 minut.

Na czele klasyfikacji generalnej znajduje się nieobecna w Nałęczowie Monika Żur (KS LUBOŃ Skomielna Biała) - 50 pkt Drugie miejsce zajmuje Wojtaszczyk - 46 pkt, a trzecie Izabela Kłosowska (UKS WYGODA Białystok) - 42 pkt

Wśród juniorów młodszych wygrał Konrad Gorzelak (Warszawski Klub Kolarski) i lideruje także w "generalce". Także wśród juniorek młodszych wygrała liderka cyklu Elżbieta Figura (Zagłębie Sosnowiec). Podobnie sytuacja miała miejsce też w kategorii młodziczek. Wygrała prowadząca po trzech edycjach Monika Rapacz (GKS RABA WYŻNA Podsarnie) i było to jej trzecie zwycięstwo. Natomiast najlepszym młodzikiem okazał się Adrian Siarka (GKS RABA WYŻNA Podsarnie), ale liderem jest Jakub Zamroźniak (ULKS PODWILK). Kolejne zmagania VacansOleil Grand Prix MTB w 4. edycji w Białymstoku 11 września i finałowej 5. edycji w Szczawnie-Zdroju 18 września.

autor: (BP LT)