Napisał 
27
Maj
2005

Biały marsz

"Przyszłość zależy od was
i musi od was zależeć"
Jan Paweł II


   Na słowa Ojca Świętego nie mogliśmy pozostać obojętni. W tym tak trudnym i smutnym czasie musieliśmy włączyć się w te narodowe rekolekcje.
   Z głębokiej potrzeby serca i w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość, społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego zaprosiła do wspólnej modlitwy mieszkańców Nałęczowa, a w szczególności ukochaną przez naszego Papieża młodzież.
   Siódmego kwietnia 2005r. do Kościoła Parafialnego pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela przybyli uczniowie nałęczowskich szkół i mieszkańcy miasta ,aby oddać hołd ukochanemu Ojcu Świętemu w przededniu pogrzebu. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz: pan burmistrz Wojciech Wójcik i przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Zubrzycki. Mszę świętą celebrowaną przez księży: Jacka Barteckiego i Jacka Zarębę rozpoczęła ulubiona przez Papieża "Barka". O uroczystą oprawę liturgiczną zadbała młodzież naszego Liceum. Pieśni śpiewane przez zespół instrumentalno-wokalny "Freony", działający przy Liceum Stefana Żeromskiego nadały tej mszy wyjątkowego charakteru. W ciszy i zadumie mogliśmy jeszcze raz wysłuchać słów Jana Pawła II, odtwarzanych z nagrań płytowych. Przesłania Ojca Świętego kierowane do wszystkich i do każdego z nas, a przede wszystkim do młodzieży, którą szczególnie kochał przyjęte zostały z głębokim wzruszeniem, ze łzami w oczach. Oby stały się one drogowskazami w życiu każdego.

   Po uroczystym nabożeństwie w skupieniu z pocztami sztandarowymi szkół na czele, wszyscy przeszli aleją Lipową w białym marszu wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. Marsz zakończył się przy obelisku, upamiętniającym pobyt młodego ks. Karola Wojtyły w naszym mieście. Tam młodzież z zapalonych świec ułożyła symbol pontyfikatu naszego Papieża - krzyż z literą M. Na twarzach wszystkich widać było uniesienie i głębokie przeżycia.
   Wracaliśmy do domów, do pracy jacyś inni, odmienieni, pogrążenie w zadumie, pełni refleksji, postanowień, zobowiązań. W uszach, a przede wszystkim w sercach dźwięczały słowa ukochanego papieża: "Nie lękajcie się!", "Obdarzajmy siebie nawzajem nadzwyczajnymi Darami: Miłością, Prawdą, Pięknem i Dobrem - bo każdy z nas ma niezbywalne Prawo daru."
   Mieszkańcy Nałęczowa szczególnie zobowiązani są do wypełniania duchowego testamentu Jana Pawła II. Ojciec Święty przecież bardzo lubił przyjeżdżać do naszego miasteczka, będąc jeszcze młodym wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zatrzymywał się w domu ojców salezianów przy ulicy Różanej. Bardzo lubił modlić się w kaplicy św. Karola Boromeusza na Armatniej Górze. Odwiedzając te miejsca dzisiaj rozpiera nas duma, a jednocześnie wdzięczność i głębokie postanowienia...
 
Zespół redakcyjny
Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Nałęczowie
zdjęcia wykonał licealista Sławomir Goleniak www.a69.prv.pl
  • 42_11
  • 42_12
  • 42_13
  • 42_14
  • 42_15
  • 42_16
(0 głosów)