Napisane przez  B
21
Lip
2003

"Nałęczowski Słowik"

Pod koniec czerwca w dniach od 23 do 25.06. scena Nałęczowskiego Ośrodka Kultury gościła prawie setkę dzieci, które zakwalifikowały się do Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Nałęczowski Słowik". Dzięki zakwaterowaniu na czas konkursu "pod jednym dachem"- w Internacie "Tęcza" przy Zespole Szkół Z. Chmielewskiego, uczestnicy mogli się lepiej poznać, zawiązały się pierwsze przyjaźnie, może niektórzy spotkali się ponownie.
Przygotowano dla nich również różne atrakcje, które miały urozmaicić ich kilkudniowy pobyt w Nałęczowie. Impreza ta, odbywająca się już po raz ósmy, po raz pierwszy miała formułę konkursu, w którym przyznano statuetki "Nałęczowskiego Słowika". Warto wspomnieć, że powróciła ona do Nałęczowa z Wojewódzkiego Domu Kultury, gdzie na czas remontu NOK odbywało się to czerwcowe śpiewanie. Miejmy nadzieję, że już na stałe wpisze się do harmonogramu imprez NOK.
   Organizatorami festiwalu są Ewa Żukowska z Wojewódzkiego Domu Kultury w Lublinie oraz Bogusława Gałat z NOK.
Festiwal ma na celu wyłanianie i prezentowanie młodych talentów nie tylko z dużych ośrodków kulturalnych, ale i maleńkich miejscowości naszego województwa. Dlatego pierwszym etapem konkursu jest etap szkolny w obrębie gmin powiatów Lubelszczyzny odbywający się od marca do maja. Umożliwia on prezentowanie swoich umiejętności wokalnych wszystkim chętnym dzieciom- począwszy od przedszkolaka do nastolatka z różnych ośrodków kulturalnych naszego regionu. Festiwal to nie tylko czas na śpiew, ale i okazja do przyjrzenia się pracy instruktorów śpiewu. Organizowane są dla nich wykłady, seminaria, na których jurorzy wytykają im czasem ich błędy, radzą jak i co ćwiczyć u podopiecznych. P. Ewa Żukowska napomina: "Z dzieckiem trzeba przede wszystkim rzetelnie pracować nad prawidłową emisją głosu, systematycznie wykonywać ćwiczenia aparat mowy, by nie dochodziło do zaniedbań, które w przyszłości mogą uniemożliwić mu czysty śpiew i wszechstronne wykorzystanie możliwości interpretacji utworów". Zaś "celem pracy instruktora jest rozpowszechnianie kultury śpiewu, egalitaryzm a nie elitaryzm. Udział w konkursie jest wyróżnieniem dla szczególnie uzdolnionych, pracowitych i nie może być celem samym w sobie", co podkreślono także w protokole Jury, będącym podsumowaniem konkursu.

   W tym roku przez dwa kolejne dni jury wysłuchało i obejrzało prezentujących się na scenie młodych artystów. Odbyły się cztery przesłuchania konkursowe w trzech kategoriach wiekowych: I- wykonawcy od 6- 10 lat, II wykonawcy od 11- 13 lat, III wykonawcy od 14- 16 lat. Uczestnicy prezentowali się na scenie najczęściej w strojach mniej oficjalnych, takich, w jakich chodzą na co dzień, byli po prostu sobą. Inni wykorzystali strój oraz rekwizyty jako elementy umożliwiające oddanie tematyki, charakteru utworu. Zaprezentowany repertuar był również niezwykle urozmaicony- od piosenek dziecięcych po aranżacje utworów dorosłych, co jest jednak niezbyt mile widziane przez jurorów. "Ważne jest, to by dzieci śpiewały utwory, z których problematyką mogą się utożsamić, które są dostosowane do ich emocji, doświadczeń, problemów. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pozwalając dziecku śpiewać piosenki dostosowane do możliwości dorosłego, dojrzałego wykonawcy w pewien sposób okaleczamy je... Owszem jest to powszechne, ale na dłuższą metę może mieć żałosne skutki." Powiedziała p. Ewa Żukowska- pedagog: główny instruktor WDK w Lublinie zasiadająca w szacownym gronie jury festiwalu obok: p. Zofii Bernatowicz (Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie), p. Agaty Weremczuk- Cymerman (nauczyciel muzyki), p. Zbigniewa Ryssa (muzyk, kompozytor, instruktor muzyczny).
   W dniu 25 czerwca o godzinie 16.00 odbył się koncert galowy. Jednak pogoda pokrzyżowała plany organizatorów, którzy pragnęli zakończyć imprezę występami laureatów na estradzie przed NOK. Deszcz i zimno letniego popołudnia zmusiło do przeniesienia uroczystości ponownie na scenę NOK. Nie obyło się bez słów krytyki ze strony tych, którym już się śpieszyło na festiwal organizowany nad Jeziorem Białym. Pytano, po co organizowano występ zespołów tanecznych NOK przed koncertem laureatów? Czemu nie przygotowano imprezy od razu w środku, skoro pogoda była niepewna? Czy będzie w ogóle dalsze śpiewanie? Zamieszanie ucichło i udało się rozpoczętą uroczystość nagradzania laureatów kontynuować. Dzieci nie zrażone chyba całym tym zamieszaniem, a raczej spragnione możliwości śpiewania, pokazały, że zostały uhonorowane nie przez przypadek, ale potrafią śpiewać także bez mikrofonu.
   W koncercie galowym zaprezentowali się najlepsi. Jury miało zapewne niejednokrotnie dylemat, kogo uhonorować "Nałęczowskimi Słowikami", bowiem uczestnicy Festiwalu ogólnie prezentowali niezwykle wysoki poziom. Dostarczyli słuchającym niesamowitych wrażeń, często nawet wzruszeń. Pokazali, że śpiewać każdy może, ale oni robią to wspaniale i czerpią z tego radość.

W I kategorii wiekowej (6 - 10 lat) "złota" nie przyznano.
Nagrodzono "Srebrnym Nałęczowskim Słowikiem" - KATARZYNĘ PIETRZAK (MDK w Dęblinie, instruktorka Ewa Rząsa) oraz
"Brązowym Nałęczowskim Słowikiem" - DOMINIKĘ PASTUSZAK (SP nr 7 w Świdniku, instruktorka Danuta Pastuszak).

W kategorii wiekowej II (11- 13 lat) nagrodzono:
"Brązowym Nałęczowskim Słowikiem" PAULINĘ GROCHOWSKĄ (SP. nr 5 w Łukowie, instruktorka Bożena Grochowska),
"Srebrnym Nałęczowskim Słowikiem" - PAWŁA SKIBĘ (Z.Sz. Tereszpol - pow. Biłgoraj, instruktorka Małgorzata Skiba),
"Złotym Nałęczowskim Słowikiem" - EMILIĘ DURKĘ (Z.Sz. w Gręzówce - pow. Łuków, instruktor Tomasz Piros)

W kategorii zespołów wokalnych nagrodzono "Nałęczowskim Słowikiem":
Brązowym - Duet AGATA I WIOLA (SP. nr 2 w Parczewie, instruktorki Bożena Filipowicz i Joanna Czarnecka)
Srebrnym - Zespól Wokalny BAŁAŁAJKA (Centrum Kultury w Annopolu- pow. Kraśnik, instruktorzy R. i M. Niemczyccy)
Złotym - Zespół wokalny SUMMER TIME (Zamojski Dom Kultury w Zamościu, instruktorka Joanna Przekocińska)

W kategorii wykonawców w wieku 14 - 16 lat nagrodzono "Nałęczowskimi Słowikami":
Brązowym - MONIKĘ MAJ (Gimnazjum w Zamościu, instruktorka Joanna Przekocińska)
Srebrnym - ZOFIĘ KAMECKĄ (Z.S. w Gręzówce, instruktor Tomasz Piros)

Dwa równorzędne "ZŁOTE NAŁĘCZOWSKIE SŁOWIKI" przyznano:
EDYCIE NIKONIUK z Białej Podlaskiej, instruktor Ireneusz Parafiniuk i
EWIE ŻEJMIE (gimnazjum w Kraśniku, instruktorka Joanna Żejma)


Przyznano również wiele wyróżnień - w tym dla sześcioletniej reprezentantki Nałęczowa DOMINIKI BEDNARCZYK, a także nagrodzono instruktora p. TOMASZA PIROSA z GRĘZÓWKI za efektowną pracę instruktorską, której "owocami" były nagrody i wyróżnienia jego podopiecznych w Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Nałęczowski Słowik".

Koncert laureatów, mimo pewnych komplikacji był udany i pokazał, jak śpiewają Ci najlepsi w najtrudniejszych warunkach. Miejmy nadzieję, że w przyszłości unikniemy takich przykrych niespodzianek ze strony aury i wokaliści oraz ich instruktorzy, którymi są czasem sami rodzice, przyjadą tu za rok, by znów zabrzmiały "słowicze trele".

B.MIŁA
  • 1od lewej: Emilia Durka, Paweł Skiba, Edyta Nikoniuk, Ewa Żejma
(0 głosów)