Napisane przez  BW
28
Sty
2014

Zobacz nałęczowską "Szopkę" z 1913 roku

Sto lat temu Mieczysław Dzierżykray- Rogalski, 25-letni wówczas, świeżo upieczony student belgijskiego uniwersytetu w Liege, stworzył satyryczny album „Demokratyczne abecadło nałęczowskie, dla grzecznych starych dzieci na choinkę. 1913 r.”

Rogalski opracował subiektywne ABC Nałęczowa, w którym humorystycznie zaprezentował niemal sto osób – pochodzących z różnych warstw społecznych, prezentujących różne poglądy polityczne i wyznania.

Satyryczny album Rogalskiego to unikatowy eksponat zbiorów nałęczowianina Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie. Poza warstwą językową czy ilustracyjną, badaczom przeszłości przekazuje wiele bezcennych informacji, czasem plotek, których trudno doszukać się w oficjalnych wydawnictwach. Pomnikowe dziś postaci możemy zobaczyć tu z nietypowej perspektywy – w krzywym zwierciadle, z ich wadami i przywarami.

Autor – młody światowy człowiek z przymrużeniem oka popatrzył na ówczesnych ludzi Nałęczowa. Można sobie tylko wyobrazić reakcję bohaterów „szopki”, ale – na szczęście dla autora – album nie był opublikowany.

To nieukończone dziełko w kręgu ówczesnych czytelników, wtajemniczonych w fakt jego istnienia, wywoływało zapewne śmiech, a może nawet i zniesmaczenie. A jakie emocje wywołuje w nas – współczesnych ta satyryczna „szopka”?

Warto przekonać się osobiście. Wystawę – „Demokratyczne abecadło nałęczowskie, dla grzecznych starych dzieci na choinkę. 1913 r.” można oglądać w Muzeum Bolesława Prusa do 31 stycznia 2014 r.

(0 głosów)