Napisane przez  Maria Rzeczyca
20
Wrz
2014

Nałęczów miasto zdrowie

W dniach 22 – 24 lipca 2014 roku Zarząd Okręgu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Lublinie zorganizował w Termach Pałacowych – Nałęczowianka szkolenie, w którym brało udział 45 seniorów, pełniących funkcje przewodniczących oddziałów rejonowych oraz delegaci z naszego województwa. Honorowy patronat objął Marszałek Województwa Lubelskiego – Sławomir Sosnowski i Prezydent Miasta Lublina – Krzysztof Żuk. Współorganizatorem konferencji był ZL Uzdrowisko Nałęczów S.A., patronami medialnymi – TVP Lublin Radio Lublin.

Szkolenie prowadziła Alina Gucma, przewodnicząca Zarządu Okręgu, a równocześnie pełniąca funkcję wiceprzewodniczącej Zarządu Krajowego PZERiI. W pierwszym dniu gościem szkolenia była wiceprezydent Miasta Lublina – Monika Lipińska, która z zapałem i bardzo skutecznie działa w kierunku poprawy egzystencji ludzi starszych. Przedstawiła uczestnikom „Wojewódzki program na rzecz aktywizacji seniorów”. Przewodnicząca Alina Gucma omówiła zagadnienia dotyczące zdrowego starzenia się ludzi w Polsce, wynikającego z „Rządowego Programu na rzecz Aktywizacji Osób Starszych 2014–2020”.

Dr Tomasz Kwiatkowski – dyrektor zarządzający Zakładem Leczniczym „Uzdrowisko Nałęczów” przekazał uczestnikom wiadomości o roli uzdrowiska w profilaktyce, terapii i opiece nad osobami w podeszłym wieku. Wspomniał też o opracowanej przez 40 specjalistów „Białej Księgi” dotyczącej problemu zdrowego i aktywnego starzenia się w Polsce. Kolejny gość – specjalista do spraw marketingu Uzdrowiska Nałęczów Grzegorz Łoza przybył z dr. Markiem Tchórzewskim, prof. nadzwyczajnym UMCS. Przed- stawili projekt nawiązanej współpracy ZLUN S.A. z UMCS w zakresie innowacyjnych programów pod nazwą „Aktywizacja seniorów w procesie rehabilitacji”. Wykład prof. Tchórzewskiego był bardzo interesujący i dostarczył dużej dawki nowych wiadomości. Wszyscy uznali, że nawiązanie takiej współpracy będzie pomocne w procesie rehabilitacji.

Edyta Długosz-Mazur, psycholog, członek Lubelskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego poinformowała o debacie – „Kongres zdrowego starzenia się”, która odbyła się 30 – 31 stycznia 2014. Poruszyła problem ludzi dotkniętych schizofrenią, otępieniem umysłowym, chorobą Alzheimera. Temat ten wywołał lawinę pytań. Dzięki Tadeuszowi Chrościckiemu, kierownikowi Ośrodka Rehabilitacji Uzdrowiska Nałęczów, uczestnicy otrzymali informacje o funkcjonowaniu tego miejsca i mogli zwiedzić tenże Ośrodek Rehabilitacji.
W szkoleniu brały udział osoby, które znalazły się po raz pierwszy w Nałęczowie. Oddział Rejonowy przybliżył im poznanie tego uroczego zakątka kraju.

Miałam zaszczyt przedstawić zebranym historię Nałęczowa jako miasta i uzdrowiska. Burmistrz Andrzej Ćwiek zaprezentował dokonania ostatnich lat i dalsze plany rozwoju Nałęczowa i gminy. W pracach tych, jak zaznaczył, uczestniczą radni, urzędnicy i entuzjaści, ludzie, którzy tu się urodzili oraz ci, którzy tu przywędrowali z innych części kraju. Częścią rozrywkową był występ Kapeli Nałęczowskiej, która w piosence ukazała piękno naszego miasta i rozbawiła seniorów.

Uczestnicy konferencji obowiązkowo musieli wziąć udział w ćwiczeniach ruchowych. Pod okiem instruktorów uczestniczyli w porannych ćwiczeniach na basenie, a w godzinach popołudniowych i wieczornych spacerowali z kijkami. Szkolenie zakończyło się podsumowaniem i ustaleniem kierunków działania oraz spotkaniem z prezesem Uzdrowiska Nałęczów dr. Wojciechem Gucmą. Osoby biorące udział w szkoleniu wyjechały przepełnione wiadomościami, którymi podzielą się z seniorami w macierzystych oddziałach i kołach.

(0 głosów)