Napisane przez  Maja Kozak
20
Wrz
2014

W artystycznym przytulisku

W Herbaciarni „U CIEBIE” – artystycznym „PRZYTULSIKU” (jak to określiła poetka z Warszawy – Anna Liber) 24 lipca br. miało miejsce ciekawe wydarzenie poetycko-artystyczne. Anna Nazar i Krystyna Igras – uczestniczki pleneru malarskiego z Chełma, zorganizowały WIECZÓR POETYCKI. Dzieliły się z licznie przybyłą publicznością swoimi przemyśleniami na temat życia, miłości, piękna przyrody i ziemi ojczystej.

Poezja Anny Nazar to wnikliwe studium uczuć ludzkich:

„(…) chodzimy wokół siebie
jak dzikie zwierzęta
oswajamy ciała

przed tajemnym misterium
uniesień

zachwytów
obumierania
odradzania

(„Misterium”)

Natomiast Krystyna Igras zadziwia wielobarwnością strof poetyckich rozpostartych między ziemią a niebem. Ziemia odkrywana każdego dnia – staje się łanami Ojczyzny, ukwieconymi, pachnącymi ziołami, z historycznymi sadybami ludzi:

„Wzrokiem
obejmij Wołyń Ojcze
Światłem Wiekuistym
pokoju znicz
zapal
- miłością
niech Ziemia zapłonie.
(„Polski cmentarz w Rymaczach”)

Były to niezapomniane chwile. Rozmowy z autorkami (przy doskonałej herbacie i kawie) trwały do późnych godzin wieczornych. To piękne miejsce, w którym Artur i Agata robią wszystko – abyś czuł się komfortowo i rysują świata barwy tak, by każdy na różowo mógł go widzieć… (A. Liber).

W tymże samym miejscu 27 lipca br. – z udziałem obu wspomnianych poetek, odbyła się WYSTAWA POPLENEROWA pleneru malarskiego zorganizowanego w Nałęczowie (19.07-28.07. br.). Malarki: Aleksandra Borowiec – prezes Stowarzyszenia Twórczego Pasja w Chełmie, Anna Nazar - wiceprezes, Anna Bronicka, Danuta Boraczuk, Elżbieta Petruk, Ewa Król, Halina Wójcik, Monika Wolszczak, Iwonna Drozd, Barbara Majewska, Beata Kozak oraz Krystyna Igras i Elżbieta Zadora-Zuzelska zaprezentowały swoje prace - owoc tygodniowych spotkań z nałęczowskim krajobrazem. Należy wspomnieć, że organizatorami i opiekunami pleneru byli Bogusław Gałęzowski i Stanisław Olszewski, a dyrektor Jerzy Rosiak użyczył gościny w internacie Zespołu Szkół im. Z. Chmielewskiego.

Warto zajrzeć do Herbaciarni „U Ciebie” I przekonać się, co „w duszy gra”!

(0 głosów)