Napisane przez  red
22
Paź
2010

Żeromski przyjechał!

Tego roku, we wrześniu, gorąco i okazale przywitano Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.

Kiedy przed 120. laty przyjechał tu po raz pierwszy, 10 września 1890 roku, nikt go nie witał, nie znał i zapewne nie przypuszczał, że ten skromny guwerner córek państwa Górskich osiągnie tak wiele, że w Nałęczowie zacznie się jego droga na Parnas.

Tym razem, mając świadomość czego dokonał dla naszej społeczności i co osiągnął w swym życiu - witały go tłumy. Przede wszystkim młodzież szkolna, która razem ze swoimi nauczycielami przeniosła się w klimat sprzed ponad stu lat. Strojne suknie, kapelusze dodawały smaczku uroczystości powitania. Z dworca, bryczkami, orszak z Żeromskim i Kapelą Nałęczowską uroczyście wjechał do miasta. I tu przywitała go młodzież, mieszkańcy i kuracjusze. Żeromski (w tej roli aktor Teatru Muzycznego - Paweł Wrona) kłaniał się witał, pozował do wspólnych fotografii, a potem gościł w Urzędzie Miasta, w sali, gdzie dawniej gromadzili się słuchacze założonego przez niego Uniwersytetu Ludowego. Na schodach Pałacu Małachowskich powitał gościa jego pracodawca, Michał Górski, przedstawił mu jego uczennice i spotkaną "przypadkiem" administratorkę Zakładu Leczniczego - Oktawię Rodkiewiczową spacerującą w towarzystwie Bolesława Prusa.

Po południu w kinie "Cisy" można było obejrzeć, zrealizowany w 1975 roku na podstawie powieści "Ludzie bezdomni" - film "Doktor Judym". Tak jak w powieści, w plenerach filmowego uzdrowiska "Cisy" rozpoznawano znajome miejsca w parku Zdrojowym.
Wieczorem, przy zakopiańskiej Chacie Stefana Żeromskiego, goście bawili się w rytm góralskich przyśpiewek kapeli Hyrcoki, czyli Lolek Orkiestry.

Przypominamy, że powitanie Pisarza było jednym w elementów obchodów Roku Żeromskiego, obchodzonego pod patronatem Andrzeja Ćwieka - burmistrza Nałęczowa, i Wojciecha Gucmy - prezesa Zakładu Leczniczego, a pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie kierowane przez Marię Mironowicz-Panek.
- Dziękuję wszystkim współorganizatorom, partnerom oraz sponsorom, którzy zaangażowali się w projekt, paniom z klubu "Jesienne Entuzjastki", które zadawały szyku w strojach z epoki, a przede wszystkim młodzieży szkolnej, dyrekcjom szkół oraz nauczycielom, witającym na dworcu, w urzędzie, parku Zdrojowym, dziękuję mieszkańcom i kuracjuszom za wspólną zabawę. Miejmy nadzieję, że jeszcze kiedyś Żeromski do nas zawita - mówiła pani kustosz. Do tej pory w ramach obchodów przeprowadzono Konkurs Recytatorski dla młodzieży szkolnej, Konkurs Czytelniczy pod patronatem Starosty Puławskiego oraz Spotkania Humanistów, niebawem rozstrzygnięty zostanie VII Ogólnopolski Konkurs Małych Form Literackich im. Stefana Żeromskiego. Przypominamy, że w Galerii pod Lipami nadal można oglądać wystawę poświęconą dokonaniom Pisarza w Nałęczowie ze zbiorów Muzeum Stefana Żeromskiego.

autor: (RED)
(0 głosów)