Napisane przez  red
10
Sty
2008

Coś się kończy, coś się zaczyna

Zmiana warty w Muzeum im. Bolesława Prusa

"Jak żelazo bez namysłu rusza się za magnesem, albo pszczoła lepi swoje komórki,
tak człowiek szerokiej duszy rzuca się do wielkich idej i niezwykłych prac."
(Bolesław Prus, "Lalka")

Zawdzięczamy im wiele: i ławeczkę z Prusem, i to, że od siedmiu lat okazjonalni turyści i kuracjusze przyjeżdżają do Nałęczowa, by podczas "Majówki z Panem Prusem" przenieść się w czasie do XIX wieku. Dziesiątki wystaw, prelekcji, liczne publikacje, spacery literackie śladami pisarza - miłośnika Nałęczowa. Można powiedzieć, że Halina Bukowska i Anna Wziątek poświęciły Bolesławowi Prusowi całe życie zawodowe.

- To nasz szef, a my jesteśmy tylko jego sukcesorkami - mówi Halina Bukowska, kierująca Muzeum Bolesława Prusa przez ponad trzydzieści lat. Stworzyła z Anną Wziątek, specjalistką ds. merytorycznych, niezwykły tandem. - Z Anią pracujemy razem już trzydzieści lat i to zasługa Bogusławy Gałat, która poleciła mi Anię jako współpracownika.

Razem mają tyle energii i pomysłów. Ich praca nie ograniczała się jedynie do twórczego wypełniania obowiązków zawodowych. Już ponad dwadzieścia lat działają w Towarzystwie Przyjaciół Nałęczowa - Halina Bukowska jest prezesem TPN, zaś Anna Wziątek sekretarzem. Pracują od lat na rzecz lokalnej społeczności, wydając swoistą kronikę współczesnego miasta uzdrowiskowego - rocznik "Głos Nałęczowa". Dla swojego miasta zawsze działały z pasją i nadal zamierzają to robić, więc kameralne spotkanie, które zorganizowali miejscowi muzealnicy oraz członkowie TPN, było tylko pożegnaniem z pracą zawodową. Właśnie 28 grudnia ub. roku obie panie usłyszały podziękowania za długoletnią pracę w Muzeum Bolesława Prusa. Tego dnia zbierały naręcza kwiatów, upominków i serdeczne słowa. Wyrazy uznania swoim podwładnym złożyli dyrektor Muzeum Lubelskiego Zygmunt Nasalski i wicedyrektor Grażyna Jakimińska. Gratulacje!

Na spotkanie przybyli m.in.: prof. Stanisław Fita, prezes Wojciech Gucma, dyr. Andrzej Kozłowski, dyr. Mirosław Przesmycki, przewodnicząca Rady Miejskiej Marta Głos, burmistrzowie były i obecny: Wojciech Wójcik i Andrzej Ćwiek, Edward Balawajder, dyr. Andrzej Kruczyński, Krzysztof Bukowski. Od stycznia br. funkcje kierownika pełni Bogumiła Wartacz, natomiast Marta Kempisty jest specjalistką ds. merytorycznych. Trzymamy kciuki za nowy tandem.

(red)
(0 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Wielkanoc 2019 Odeszli »