Napisane przez  Jolanta Madejska
22
Sty
2014

Spotkania z książką

Kiedy czytasz, pokazujesz dziecku, jak wygląda twój system wartości. Pokazujesz, że to coś ważniejszego od telewizji i centrum handlowego. Czytasz i wlewasz dziecku słowa. One tworzą gigantyczny rezerwuar – zasób terminów, które dziecko magazynuje i będzie potrafiło przywołać w odpowiednim momencie. Jim Trelease

Co może być najlepszego dla „małych i dużych” na długie jesienne popołudnia?

Wspólne czytanie, spotkanie z poezją i prozą, które jest dziś troszkę zapomniane. Od dzieciństwa nas dorosłych świat zmienił się bardzo. Wiele nowych możliwości. Języki, komputery, sporty, a wszystko potrzebne, a wszystko się przyda. Gdzie czas na czytanie? Wiemy, że warto, że trzeba. To wspólny czas, uwaga na siebie, bezpieczne oswajanie wyobraźni i przeżywanie trudnych czasami emocji.

Żeby docenić czytanie, przywrócić mu wagę, wypromować. Niech będzie znowu zawsze modne. W naszym Przedszkolu im. Adama Żeromskiego 4 listopada br. ruszył cykl promujący głośne czytanie dzieciom „Spotkanie z książką”. Członkowie Klubu Byłych Pracowników Oświaty i Przyjaciół Szkoły „Jesienni Entuzjaści” odwiedzali przedszkolaków w poniedziałkowe popołudnia listopada i grudnia. Prezes klubu Anna Poniatowska zainaugurowała pierwsze spotkanie czytelnicze z naszymi przedszkolakami, które serdecznie i z uwagą przyjęły gościa.

Efekty korzyści głośnego czytania dzieciom:

  • Głośne czytanie wszechstronnie działa na dziecko: stymuluje rozwój mózgu, uczy myślenia, rozwija słownictwo, pamięć i wyobraźnię, zbliża, uczy wartości, buduje samo uznanie.
  • Doskonali umiejętności językowe, wzbogaca słownictwo, ułatwia dziecku samodzielne czytanie i kładzie podwaliny pod przyszłe sukcesy w pisaniu i mówieniu.
  • Dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwijają się jego zdolności koncentracji, chęć poznawania świata, zainteresowania. Wtedy mniej interesują je głupie, pełne przemocy filmy. Ma lepiej wyrobiony smak, potrzebę myślenia i ekspresji słowem - nie pięścią.
  • Czytanie to rozwój języka, a język jest podstawowym narzędziem myślenia. Jeśli chcemy wychować ludzi myślących, trzeba znaleźć czas na wspólną lekturę.
  • Czas na czytanie powinien być zaplanowany a nie przypadkowy.
  • Dziecko, któremu się czyta, czyli poświęca mu się czas, będzie mądrzejsze, poczuje się ważne, kompetentne i nabierze wiary w siebie. A samo uznanie jest podstawą sukcesu w życiu.

Wszystko, co robimy, jakie podejmujemy decyzje, zależy od tego, co o sobie myślimy – czy pozwalamy sobie na sięganie wysoko, czy też uważamy, że nic nam się nie uda i nic się nam od życia nie należy. Skoro samo uznanie jest tak ważne, powinniśmy dbać, by czytanie odbywało się zawsze w przyjaznej atmosferze.

A o tym świadczą te oto chwile utrwalone na zdjęciach podczas pierwszego listopadowego czytania w Przedszkolu im. Adama Żeromskiego.

Na ręce prezes Anny Poniatowskiej składam serdeczne podziękowania wszystkim Paniom z klubu „Jesiennych Entuzjastów”, które aktywnie zaangażowały się w akcję „Spotkań z książką”.

(0 głosów)