Napisane przez  red
28
Sty
2014

Wiesz, kto odśnieży „twoją” drogę?

Zazwyczaj po pierwszym ataku zimy rozdzwaniają się telefony do Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Urzędu Miasta i poirytowani mieszkańcy proszą o odśnieżenie drogi, nie wnikając, kto tak naprawdę odpowiada za utrzymanie owej drogi czy ulicy.

– W Nałęczowie przecinają się drogi, będące pod nadzorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie, Powiatowego Zarządu Dróg w Puławach i drogi gminne – wylicza Karol Kucaba z Urzędu Miasta. – I każdą z tych dróg odśnieża kto inny.

DROGI WOJEWÓDZKIE

Drogi wojewódzkie (DW): 830 i 826. Droga 830 Lublin – Nałęczów – Bochotnica, czyli ulice: Bochotnica, Lipowa, 1 Maja, Armatnia Góra, Paderewskiego (III standard utrzymania dróg). DW 826 Markuszów – Nałęczów (IV standard utrzymania), czyli ulica Kolejowa i dalej w – Strzelcach, Piotrowicach, Paulinowie. Drogami wojewódzkimi są również drogi dojazdowe do stacji kolejowych: „Nałęczów” (1,17 km odcinek od stacji benzynowej) i „Sadurki” (2,6 km odcinek od DW 830, koło szkoły podstawowej) oraz 2,7 km odcinek Czesławice – Sadurki (DW 860). Informacje o warunkach panujących na całej sieci drogowej są na stronie internetowej http://www.zdw.lublin.pl lub u dyżurnego Zarządu Dróg – tel. (81) 749-53-28.

DROGI POWIATOWE

Przez teren naszej gminy przebiega pięć dróg powiatowych. Trasa nr 2202L Garbów – Gutanów – Czesławice – Nałęczów (ul. Dulębów, odcinek ul. Poniatowskiego – od DW830 do ronda przy ul. Granicznej, która jest drogą gminną pełniącą swego czasu obowiązki drogi wojewódzkiej). 2234L Nałęczów (ul. 1 Maja – od DW 830, ul. Powstańców 1863 r.) – Charz – Wojciechów. 2539L – Karmanowice – Łopatki – Drzewce – Piotrowice. 2541L Piotrowice – Czesławice (przez Ludwinów). 2540L – Kolonia Drzewce (od stacji w kierunku szkoły podstawowej). Za utrzymanie tych dróg odpowiada Powiatowy Zarząd Dróg w Puławach, szczegóły: www.pzd.pulawy.pl , tel. (81) 888-41-60.

NAŁĘCZOWSKIE DROGI

Pozostałe drogi i ulice są gminne. Ich zimowym utrzymaniem zajmuje się Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nałęczowie (tel. MZGKiM (81) 50-14-776). – Zakład jest w pełnej gotowości już od 15 listopada br., to data gotowości zimowej – informuje dyrektor Magdalena Zielonka. – Gospodarka Komunalna odśnieża, oczyszcza i utrzymuje porządek na wszystkich drogach i ulicach należących do Gminy i miasta Nałęczów. Również alejki parkowe są odśnieżane i posypywane piaskiem, a nie solą. W przypadkach bardzo dużych opadów śniegu, połamanych drzew, wszystkie jednostki odśnieżające współdziałają ze sobą, a także z Ochotniczą Strażą Pożarną.

Idzie zima stulecia! Mrozy nawet do minus 30°C! – od kilku miesięcy prognozują nam Rosjanie, zaś Amerykanie twierdzą, że zima będzie łagodna. Jaka będzie w rzeczywistości – zobaczymy!

Więc życzmy sobie łagodnej zimy, symbolicznych opadów śniegu, lekkich mrozów, a wtedy spacer po wysypanych piaskiem alejkach parku Zdrojowego i chodnikach będzie tylko przyjemnością.

(0 głosów)