Napisane przez  WDŁ
22
Gru
2014

Nałęczowskie hafty w Ciekotach

„Mikołajkowa” wizyta nałęczowskich pasjonatów twórczości Stefana Żeromskiego w Centrum Edukacyjnym – „Szklany Dom” w Ciekotach wzbudziła ogromne zainteresowanie gości ogólnopolskiego wernisażu prac konkursowych uczniów szkół im. S. Żeromskiego w Polsce.

Nałęczowska delegacja, pod przewodnictwem kustosz Marii Mironowicz- Panek, przekazała w trakcie uroczystości na ręce wójta gminy Masłów - Tomasza Lato i Kazimiery Zapałowej - Honorowego Kustosza Dworku Żeromskiego pracę nałęczowskiej „Ziemianki”, Krystyny Tarki. Praca ta jest swobodnym przetworzeniem tematu makaty, wykonanej w końcu XIX wieku przez matkę autora „Ludzi bezdomnych” - Józefę z Katerlów Żeromską. Oryginalna makata, eksponat Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie, dziś zniszczona w 70%, przedstawia Napoleona (wówczas generała Buonaparte), wiodącego swych żołnierzy do zwycięskiego boju z Austriakami na moście nad Adygą, pod Arcole we Włoszech.

Podarowany haft zostanie umieszczony w pokoju matki Żeromskiego, w Dworku Stefana Żeromskiego, odtworzonym w Ciekotach, obok CE „Szklany Dom”. Oba obiekty wybudowano w 2010 r. w miejscu, w którym przyszły pisarz spędził swe dzieciństwo. Ideą projektu było stworzenie placówek upamiętniających pisarza oraz jego idee pracy pozytywistycznej, służącej postępowi cywilizacyjnemu (www.szklanydom. maslow.pl).

Nałęczowska makata dołączła do innych odtworzonych przez świętokrzyskie hafciarki prac, świadczących o zamiłowaniu Józefy Żeromskiej do uprawiania haftu krzyżykowego. Sztuki hafciarskiej, szydełkowania i tkania wyuczyła się w młodości na pensji u sióstr Kanoniczek w Krakowie.

(0 głosów)