Napisane przez  B
09
Lis
2006

Włodarze Nałęczowa

Wybory samorządowe a nawet parlamentarne zawsze budzą emocje i niepokój - "Kogo wybierzemy?". W minionym okresie mniej było przy tym emocji, gdyż wójtów i przewodniczących rad narodowych mianowały władze odgórne (powiatowe) i nikt nie miał nic do powiedzenia.

   Nałęczowska gmina została utworzona w 1929 roku. Od czasu (1864), gdy władze carskie zlikwidowały prawa miejskie, wsie leżące wokół Nałęczowa zostały włączone do gminy Drzewce z siedzibą w Wąwolnicy. Dopiero w 1929 roku otwarto Urząd Gminy w Nałęczowie.

   Pierwszym wójtem był Stanisław Koput. Po nim wójtem został Józef Kęsik. W czasie okupacji burmistrzami Nałęczowa byli: Jan Janicki, Władysław Wolski i Stanisław Ciechomski. Po 1944 roku przewodniczącym Rady Gromadzkiej byli: Władysław Zielonka, Piotr Lenarciak, Aleksander Wójcik, Michał Wójcik, Bolesław Wnuk, Marian Stępowisk, Kazimierz Szkatuła, Michał Żywicki. Po Żywickim rządzili Nałęczowem: Edward Czernuszko i Henryk Potrzyszcz. Następnie byli: Teodor Żurek, Ryszard Zdunek, p. Gałat, Edward Piwowarski i Leon Ginalski. Po nim, ostatnim naczelnikiem Nałęczowa był Marian Żaba. Od 16 lat gospodarzem Nałęczowa jest burmistrz Wojciech Wójcik.

   Już w tym miesiącu, po wyborach, przekonamy się, który z sześciu kandydatów na burmistrza przez kolejne cztery lata będzie urzędował w ratuszu.

(B)
(0 głosów)