Napisane przez  red
13
Gru
2008

Zrealizowane marzenia

Przejeżdżający obok budynku szkoły w Piotrowicach z niedowierzaniem patrzą na pięknie ogrodzone boisko z równą, zieloną murawą. Wyrosło jak grzyb po deszczu- tak się zdaje tym niewtajemniczonym, bo jeszcze przed wakacjami była w tym miejscu zwyczajna naturalna nawierzchnia. Uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej z zachwytem w oczach patrzą na plastikową trawę: ,,To jest to, czego inni nie mają!", ,,Ja się cieszę!", ,,W końcu coś nowoczesnego", ,,Zrzucimy parę kilogramów na zielonej trawce".

Z niecierpliwością dopytują się o pierwsze lekcje wychowania fizycznego w tym roku szkolnym. Potem są trochę rozczarowani, że biega się zupełnie inaczej niż przed modernizacją i nogi grzęzną jak w śniegu, ale za to piłka nie skacze przypadkowo odbita od jakieś kałuży czy dołka. Filip żartuje, że teraz można już tylko czekać na takich środkowych obrońców jak Jacek Bąk pochodzący właśnie z Lubelszczyzny i woła kolegów na ,,zielony relaks"- czyli zaprasza na mecz. Dla nas- nastolatków marzenia sprzed roku, o boisku, właśnie nabrały realnego kształtu. Ale kto przyczynił się do ich realizacji? Dyrektor Gimnazjum nie przypisuje sobie całej zasługi lecz odsyła nas - członków kółka dziennikarskiego-do dwóch osób, które najwięcej mogą powiedzieć o przedsięwzięciu. Pierwszą z nich jest Zbigniew Pacholik - w imieniu Burmistrza sprawujący pieczę nad inwestycjami w Gminie, a drugą Adam Adamczyk- nauczyciel z wieloletnim stażem i pasjonat sportu. Jedziemy więc na spotkanie do Gminy.

Życzliwie przyjęci w najładniejszej sali urzędu, skwapliwie słuchamy wypowiedzi pana Pacholika. Na wstępie pada zawrotna suma - 380 tysięcy- to wyniósł koszt inwestycji. Za taką kwotę można y wybudować trzy domki jednorodzinne- wyjaśnia Pan Pacholik, żebyśmy zrozumieli tę abstrakcyjną cyfrę. Okazuje się, że pomysł wcale nie jest nowy, bo potrzeba powstania boiska w Piotrowicach dla poprawienia atrakcyjności i jakości zajęć wychowania fizycznego została zgłoszona przez Dyrektorów już przeszło dwa lata temu, kiedy to funkcjonował program ,,Blisko boisko". Dokumentację sporządzono bardzo szybko- w przeciągu paru miesięcy. Pan Pacholik pokazuje nam opasłą teczkę z dokumentacją przetargową (na zdjęciu) tłumacząc przy tym sposób rozpatrywania ofert. Na usta ciśnie się pytanie: Dlaczego właśnie Piotrowice, a nie Nałęczów otrzymały tak cenny prezent od gminy? Zastępca burmistrza, jakby czytając w naszych myślach, wyjaśnia: - Wybrano Piotrowice, ponieważ w waszej szkole kształci się wielu uczniów, często utalentowanych i jako jedyna szkoła w gminie mieliście wolny plac o minimalnej powierzchni 20 m na 40m. Przy okazji dowiadujemy się o jeszcze innym projekcie adresowanym przede wszystkim do młodzieży, czyli o Aquaparku, który czeka na 80 milionów złotych. Na szczęście nasze marzenia się już zrealizowały, czy również marzenia naszych nauczycieli? O to pytamy pana Adama Adamczyka. Pracuje w naszej szkole już tyle lat, że pamięta nawet sad, który w 1981 roku zajmował miejsce dzisiejszego boiska. Z nutką nostalgii w głosie wspomina kolejny rok pracy (1982), kiedy to czynem społecznym z uczniami, rodzicami i nauczycielami wspólnie stworzyli boisko o nawierzchni naturalnej z bieżnią i skocznią, zdewastowane w czasie budowy sali gimnastycznej. Nasz pedagog znajduje chwilę, by pomiędzy treningami porozmawiać z nami, więc pośpiesznie pytamy, co sądzi o boisku. Odpowiada wyraźnie zadowolony z jednej z lepszych baz sportowych w powiecie. - Jest super. W każdych warunkach pogodowych da się prowadzić zajęcia na tym uniwersalnym boisku. Jest to typowe boisko do gry w piłkę ręczną oraz tzw. mini gier. Daje również możliwość poprawienia techniki gry w piłkę nożną, gdyż piłka uzyskuje większą prędkość i dzięki równej nawierzchni nie występuje efekt przypadkowości strzału. Mogę spokojnie prowadzić zajęcia na świeżym powietrzu nie obawiając się o kontuzje i wypadnięcie piłki na jezdnię. Pan Adamczyk dodaje, że boisko jest ogólnodostępne, ale w formach zorganizowanych. Kluby sportowe mogą na nim, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu , prowadzić treningi techniczne. Już teraz wiemy ile trudu włożono w realizację naszych marzeń i jesteśmy dumni, że nasza szkoła ma taką nie lada murawę- zieloną trawę dla młodych sportowców.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji naszych marzeń. Przede wszystkim Panu Burmistrzowi, który z determinacją dążył do realizacji nowoczesnej inwestycji oraz Radnym, którzy rozumieją, że sport jest ważny dla prawidłowego rozwoju dzieci oraz młodzieży i podnoszą jego rangę, nie tylko słowami lecz czynami, idealnie wpisując się tym samym w realizację ministerialnego porozumienia międzyresortowego w ramach programu "Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży".Redaktorzy z kółka dziennikarskiego Gimnazjum w Piotrowicach
(0 głosów)