Napisane przez  Monika Blicharska- Brzusek
30
Gru
2015

NIE dla dopalaczy!

Dopalacze pojawiają się w mediach praktycznie codziennie. W Polsce jest o nich głośno od 2010 roku kiedy to do szpitali trafiły pierwsze osoby po zażyciu nieznanych środków. Pomysł zorganizowania spotkania na temat dopalaczy w Zespole Szkół im. Z. Chmielewskiego zrodził się z trzech powodów. Po pierwsze wszystkie szkoły są zobowiązane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do prowadzenia działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii.

Po drugie już we wrześniu tego roku Urząd Miasta Puławy we współpracy z Komendą Powiatową Policji organizował debatę dla osób pracujących z młodzieżą i dla młodzieży, ale tylko z puławskich szkół. W październiku w Lublinie zainaugurowano kampanię ,,Dopalacze drogą donikąd”, ale też tylko dla lubelskich szkół. Mając na uwadze, że nie unikamy trudnych tematów i nie boimy się o nich rozmawiać - to trzeci powód, wyszliśmy naprzeciw potrzebom i postanowiliśmy zorganizować Konferencję szkoleniową dla osób, które nie mogły się włączyć w działania puławskie czy lubelskie. Zaprosiliśmy do nas osoby pracujące z młodzieżą. Licznie przybyli goście, w większości nauczyciele, ale też pracownicy Opieki Społecznej, Sanepidu spotkali się 23 listopada br. w "Chmielewskim", aby wysłuchać prelekcji doktora Ireneusza Siudemu, psychologa, psychoterapeuty, pracownika naukowego, współtwórcy środowiskowej koncepcji profilaktyki uzależnień, przewodniczącego Towarzystwa Kuźnia.

Dr Siudem przybliży zebranym, jak powinni prowadzić działania profilaktyczne, aby przeciwdziałać spożywaniu dopalaczy przez młodych ludzi. Dostarczył także informacji, jak mówić o substancjach psychoaktywnych, jak uczyć, by młodzi ludzie mogli dokonywać świadomych wyborów. W spotkaniu z doktorem Siudemem uczestniczyła także młodzież, której nie trzeba było przekonywać, aby powiedzieli: NIE dla dopalaczy! Konferencji towarzyszył konkurs plastyczny zorganizowany dla młodzieży z zaproszonych szkół. Wpłynęło ponad czterdzieści prac, które dotyczyły powyższej tematyki. W głosowaniu zorganizowanym wśród uczestników konferencji zwyciężył plakat uczennicy z Gimnazjum w Wojciechowie.

Rozmawiając o dopalaczach nie zapomnieliśmy także o rodzicach, którzy to przy okazji spotkania wywiadówkowego (26.11. br.) spotkali się ze szkolnym pedagogiem, który w przystępny sposób przedstawił jak być bliżej siebie, aby być dalej od narkotyków. Na uwagę zasługuje także to, iż podczas konferencji służyli pomocą, informacją, częstowali kawą czy herbatą uczniowie z pierwszej klasy technikum hotelarskiego, którym serdecznie dziękuję za pomoc, podobnie jak paniom: Annie Doroszewskiej i Dorocie Borkowskiej. A wszystkim uczestnikom naszego spotkania dziękuję za przybycie i życzę, abyśmy mogli spotkać się w takim lub większym gronie jeszcze nie raz.

(0 głosów)