Napisane przez  BS
18
Maj
2002

Za i przeciw Unii Europejskiej

W ramach "Dnia Europejskiego" 13 lutego b.r. w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Żeromskiego w Nałęczowie odbyło się (w I części "Dnia Europejskiego) spotkanie młodzieży szkolnej ze studentami Stosunków Międzynarodowych Wydziału Politologii UMCS w Lublinie: Robertem Koryszem i Pawłem Dzierżakiem.
Drugą część stanowiła I1 edycja ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół ponad gimnazjalnych "Zostań negocjatorem".
   Szkolnym koordynatorem konkursu była Teresa Zub - Iwanicka, nauczyciel geografii i podstaw przedsiębiorczości.
   Role negocjatorów ze strony Unii Europejskiej i naszego kraju pełnili:
I zespół: Ernest Kusmierczyk, Emilia Mikołajko, Anna Olejnicka
II zespół: Aneta Ceglińska, Ewelina Pochroń, Katarzyna Tomasik.
   O Polsce, jej roli jak pełni w Europie, w głównej mierze decydują polityczni ignoranci. Zapatrzeni w siebie, we własne wyobrażenie tego, co dla nich najlepsze, nie potrafią w zacietrzewieniu spojrzeć obiektywnie, wznieść się ponad partykularne interesy swojej partii.
   Jak sądzę po tym, co usłyszałem w dyskusji po pierwszej części - tylko świeży napływ entuzjazmu młodych, pełnych pomysłów na uzdrowienie sytuacji w kraju może zmienić tę sytuację. Patrząc jednak na prelegentów i młodzież szkolną, wydaje mi się, że będzie to trudne. Ci pierwsi poruszają się tą sama drogą, powtarzając uparte do znudzenia schematy. Samo suche przedstawianie problemu, bez odniesienia go do konkretnej sytuacji, odbija się jak bumerang od ściany.
   Jednak w drugiej części "dnia Europejskiego" strony doszły do konsensusu. Dzięki "negocjatorom" wspólne ustępstwa UE i Polski mogą być przykładem zwycięstwa kompromisu nad własnymi racjami.

BOHDAN SABA

(0 głosów)
Więcej w tej kategorii: « Z "Plastyka" Z Plastyka »