Napisane przez  red
18
Maj
2002

Wolontariusze z Europy

W Nałęczowie gościła grupa młodych ludzi z Hiszpanii, Anglii, Szwecji, Grecji, Włoch i Łotwy.

   Wizyta młodych wolontariuszy z Europy to część międzynarodowej wymiany młodzieży która odbywa się w ramach programu "Młodzież". Dzięki niej europejscy wolontariusze mogą zaistnieć na Lubelszczyźnie.
Ze strony polskiej wymianę młodzieży zorganizowało Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych "Asocjacje" - lokalny ośrodek programu "Młodzież" "Asocjacje" od roku budują wolontariat w małych miasteczkach i wsiach.
   W tej wymianie mówimy o europejskim wolontariacie mówi Dariusz Wlazik, szef "Asocjacji" - Europejczycy mogą przyjeżdżać tu i odbywać praktyki. Po odbyciu takiej praktyki można dostać bezpłatną pożyczkę na realizację własnego projektu. Jeśli masz pomysł, np. chcesz zrobić w Nałęczowie wystawę prac plastycznych potrzebujesz antyram, sztalug, transportu, - to możesz dostać na to pieniądze, nawet na własną pracę włożona w realizację projektu. Projekt musi być tylko zaakceptowany przez Narodowa Agencję Programu Młodzież.

   Dlaczego zatrzymaliśmy się w "Ewelinie"? - bo to specjalne miejsce, mówi Darek Wlazik. - Zdaję sobie sprawę, że nagromadzenie tylu "bibelotów" w jednym miejscu graniczy z cudem. Ponadto właściciele "Eweliny" byli najbardziej otwarci na nasze propozycje, nie zostaliśmy potraktowani tak całkiem komercyjnie. Z przewidziany pieniędzy nie było by nas stać na pełnopłatny pobyt.
   Nałęczów wybraliśmy właśnie dlatego, że Asocjacje chcą robić program Młodzież skierowany do małych społeczności lokalnych, takich jak Nałęczów. A Nałęczów, jako mieszkaniec Lublina, znam i lubię. Miasteczko podobało się też gościom: "takie ciche miasto, pełne zieleni i czystego powietrza" - mówili. Bardzo duże wrażenie zrobił na nich Dom Kultury - nie spodziewali się takiego ośrodka w małym miasteczku "gdzieś we wschodniej Europie". Wizyta może przynieś kolejne efekty: jeden z uczestników, Jawicr z Ribadavia, miasteczka w Hiszpanii, które ma 6 tys. ludzi, i też jest uzdrowiskiem -jest zainteresowany zorganizowaniem wymiany młodzieży.

   Młodzież zainteresowaną tworzeniem wolontariatu w swojej miejscowości zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • 24_wolont1
  • 24_wolont2
  • 24_wolont3

(0 głosów)