Napisane przez  Bogumiła Wartacz
08
Paź
2013

Jubileusz 110-lecia „Plastyka”

Dziedzictwo zobowiązuje

Społeczność, absolwenci oraz zaproszeni goście (02.09 br.) mszą św. oraz galą w Nałęczowskim Ośrodku Kultury uroczyście zainaugurowali nowy rok szkolny oraz obchody jubileuszu 110-lecia Liceum Plastycznego w Nałęczowie pod honorowym patronatem ministra Bogdana Zdrojewskiego i marszałka województwa lubelskiego Krzysztofa Hetmana.

 Dopisali znamienici goście, zasłużeni nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali nagrody i odznaczenia. Niespodzianką, na którą warto było czekać dwie i pół godziny były występy: śpiewającej młodzieży z kółka teatralnego KUPAA z „Plastyka” oraz bisujących, rewelacyjnych młodych akordeonistów z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim pod dyrekcją Zbigniewa Czuryło.

AKADEMIA

W uroczystościach jubileuszowych wzięli udział m.in.: prof. Wiktor Jędrzejec, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w MKiDN w Warszawie, Włodzimierz Gorzelańczyk – główny wizytator CEA, starsi wizytatorzy regionalni Andrzej Walasik i Jadwiga Kiszczak, ks. prof. Alfred Wierzbicki z KUL, a także przedstawiciele władz – wojewódzkich, powiatowych i miejskich, dyrektorzy placówek oświatowych oraz dobroczyńcy „Plastyka”.

Uroczystym momentem gali było odznaczenie dyrektora szkoły Jarosława Ćwieka – przez prof. Wiktora Jędrzejca – honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznaną przez MKiDN Bogdana Zdrojewskiego.

Nagrody dyrektora szkoły otrzymali: Piotr Kmieć, Waldemar Skurko, Marianna Błaszczak-Skurko, Andrzej Oboz, Bogdan Pecio, Konrad Rządowski, Jacek Wójcik, Wiesława Ryl, Beata Mastalerz, Ziemowit Medykowski, Donata Pelanowska-Kamińska, Katarzyna Malik-Wójtowicz, Iwona Żywicka, Tadeusz Kępa.

Piotr Kmieć otrzymał również medal województwa lubelskiego z rąk Andrzeja Miskura z Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego, natomiast dyplomami marszałka uhonorowani zostali: Waldemar Skurko, Bożena Bąk, Donata Pelanowska -Kamińska, Wiesława Ryl i Grażyna Skałecka.

Upominki i podziękowania z rąk Tomasza Czekońskiego, zastępcy dyrektora Oddziału NBP w Lublinie za projekty zabawek przygotowane na promocję emisji monety z okrętem minowo-transportowym ORP „Lublin” otrzymali: Angelika Duszewska, Aleksandra Śmiech, Roksana Dobrowolska, Karolina Kowalska, Anna Leszek, Diana Perucka, Sara Walasik, Klaudia Kielniak, Aleksandra Karczmarczyk, Gabriela Lewicka, Barbara Machnio, Katarzyna Nawojek, Karolina Pawłowska, Anna Rutkowska i Hubert Gronkowski.

Warto wspomnieć, że Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego to jedyna w Polsce szkoła plastyczna, w której uczniowie projektują i samodzielnie wykonują zabawki z drewna i tkanin.

PRZESZŁOŚĆI PRZYSZŁOŚĆ

Szkoła ta kontynuuje tradycje szkół artystycznych założonych w Nałęczowie na początku XX w., z którymi łączy ją postać Jana Żylskiego – rzeźbiarza i pedagoga. Odznaczona za zasługi dla województwa lubelskiego jest swoistym ambasadorem Nałęczowa nie tylko w kraju.

Szkoła chlubiąca się przeszłością, którą przywołał w swoim wystąpieniu historyk Bogdan Pecio, zmienia się na miarę XXI w.

– Planujemy termomodernizację budynku naszej szkoły i zabytkowej willi „Marianówka”. W ciągu dwóch lat 2014–15 zostaną wymienione wszystkie okna i drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, instalacja CO, zostanie wymieniona kotłownia, zamontowany system solarnego podgrzewania wody dla internatu, zabezpieczone fundamenty budynku – wyliczał dyrektor LP Jarosław Ćwiek. – W odrestaurowanej „Marianówce” chcemy stworzyć całoroczny dom dla twórców. Obok internatu szkoły planujemy też budowę Manufaktury, gdzie produkowane będą krótkie serie prac, projektowanych w szkole przez naszych uczniów.

Dzięki uprzejmości dyr. J. Ćwieka prezentujemy wizualizację budynku Manufaktury opracowaną przez architektów: Grzegorza Cichosza, Piotra Czyża i Zofię Zuchowicz.

ABSOLWENCI I MISTRZOWIE

Od 1953 r. mury „Plastyka” opuściło 2300 absolwentów. Są wśród nich uznani dziś artyści, jak choćby Jan Zdzisław Lis oraz Henryk Welik, których wystawa prac w NOK towarzyszyła obchodom jubileuszu.

Nałęczowscy absolwenci „Plastyka” działają na różnych niwach, są wśród nich m.in.: Stefan Butryn, Jan Koziej, Henryk Sapko, Anna Wziątek, Zbigniew Strzyżyński, Beata Kierzek, Andrzej Ćwiek, Jarosław Ćwiek, Leszek Madejski, Robert Matysiak, Grzegorz Wójcik, Zbigniew Mazurek, Katarzyna Wójcik, Konrad Rządowski.

W historii szkoły zapisali się znamienici nauczyciele – artyści, mistrzowie, pod kierunkiem których kolejne pokolenia uczniów rozwijały swoje talenty arty styczne. Jednym z nich jest emerytowany nauczyciel rzeźby Stanisław Strzyżyński, który w tym roku świętuje 90. rocznicę urodzin i 65. rocznicę swojej pracy twórczej. Na wernisaż (7 września br.) jego rzeźb, którą można oglądać jeszcze w „Ochronce”, przybyli tłumnie jego znajomi oraz uczniowie.

Po wernisażu absolwenci oraz nauczyciele z „Plastyka” spotkali się też na zjeździe absolwentów zorganizowanym w Karczmie Nałęczowskiej i długo wspominali, rozprawiali o swoich losach, planach i marzeniach.

– Gośćmi naszego spotkania byli między innymi wspaniali Profesorowie: Anna Jelińska, Helena Chróściewicz z małżonkiem, Witold Wierzejski i Piotr Kubisiak oraz Burmistrz Nałęczowa Pan Andrzej Ćwiek. To pełne wzruszeń wielopokoleniowe spotkanie, niestety, musiało dobiec końca – mówi dyrektor szkoły Jarosław Ćwiek. – Bardzo dziękuję wszystkim Absolwentom za odpowiedź na moje zaproszenie i wspaniałe, niezapomniane chwile podczas naszego spotkania.

Z okazji jubileuszu „Plastyk” od września br. ma: nowoczesne logo (autorska koncepcja – Łukasz Głowacki, szata graficzna – Konrad Rządowski), wystawę plenerową, prezentowaną w Galerii pod Lipami oraz obszerny, bogato ilustrowany katalog, który można zakupić za pośrednictwem strony internetowej szkoły. Galeria zdjęć z uroczystości www.lpnaleczow.com.

(0 głosów)