Napisane przez  AŁ
18
Lis
2007

Tu uczą ratunku

Pierwsza pomoc i trzymanie formy to hasła tegorocznego festynu promującego zdrowy styl życia wśród młodzieży, który zorganizowało po raz kolejny Gimnazjum w Piotrowicach

10 października, godzina 10. Rozlega się wibrujący dźwięk syren strażackich. Chwilę później dwa ogromne wozy wjeżdżają na boisko szkolne. Tu kłębi się tłum ludzi, którzy z uwagą przyglądają się strażakom wkraczającym do akcji.
Na szczęście nie jest to ani wypadek samochodowy, ani zamach bombowy, ani pożar szkoły, lecz... Są to pokazy ratownictwa drogowego, które strażacy z OSP Nałęczów przygotowali dla uczniów Gimnazjum, Szkoły Podstawowej oraz zaproszonych na festyn gości.
Wszyscy zgromadzeni obserwują, jak ratownicy młotami, łańcuchami i piłami rozbijają wrak auta, jak wyważają zablokowane drzwi, jak uwalniają uwięzionego we wraku poszkodowanego. Damian Mirosław, bo to on właśnie jako najmłodszy z drużyny strażackiej, wcielił się w rolę ofiary wypadku, już po chwili leży w kołnierzu ortopedycznym i masce tlenowej. Pochyla się nad nim dh Joanna Kozieł-Rząd, która szczegółowo tłumaczy, jak udziela się pomocy przedmedycznej w takich sytuacjach. Po pogadance młodzież ma jeszcze okazję popatrzeć, w jaki sposób oświetla się miejsca wypadków w nocy i gasi pożary.

WIESZ CO JESZ
Na odnowionej sali gimnastycznej dyrektor Waldemar Adamczyk wita zawodników z gimnazjów i szkół podstawowych. Przybyli oni z Nałęczowa, Sadurek, Czesławic. Nie brakuje oczywiście drużyn gospodarzy. Rywalizacja rozpoczyna się od konkursu "Czy wiesz, ile jesz?". Drużyny sprawnie obliczają wartość odżywczą produktów na podstawie opakowań. W tym czasie jury w składzie: przewodnicząca Renata Bednarczyk, członkowie: Małgorzata Nowakowska-Szijka, Anna Furdal, Zofia Krawiec, wyłania zwycięzców w konkursie na najładniejszy plakat. Zadanie jest trudne, gdyż wszystkie drużyny dostarczyły barwne, pomysłowe prace. Po chwili prowadząca imprezę Hanna Adamczyk przedstawia regulamin konkurencji sportowej "Wiązanie sznurków". Okazuje się, że najdłuższy zawiązała drużyna z Gimnazjum w Nałęczowie. Kolejna konkurencja o wdzięcznej nazwie "Ukryte witaminy" wymaga od zawodników wykorzystania zmysłu smaku, gdyż przedstawiciele drużyn muszą odróżnić smak nektarynek, gruszek, kiwi, bananów, winogron. Nie wszystkim się udaje i dlatego po pięciu konkurencjach prym wiedzie Gimnazjum z Nałęczowa oraz w młodszej kategorii Szkoła Podstawowa w Piotrowicach.

SAM NA SAM Z FANTOMEM
Pora na pokaz udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Któż wie o niej więcej niż przedstawicielki lokalnej służby zdrowia? Pani Renata Bednarczyk fachowo wyjaśnia, że reanimacja jest ratowaniem życia człowieka, który właśnie umiera i ratujący musi podtrzymać dwie najważniejsze funkcje życiowe poprzez sztuczne oddychanie i masaż serca. Zanim jednak to zrobi, powinien sprawdzić, czy poszkodowany oddycha i ma krążenie krwi. Po teoretycznym wykładzie pora na ćwiczenia praktyczne. Pani Anna Furdal prezentuje na fantomie, jak fachowo prowadzić akcję ratunkową. Ochotniczka z nałęczowskiej drużyny może praktycznie się przekonać, jak trudne to zadanie. Młodzież z Sadurek prezentuje pozycję bezpieczną, w której powinien znaleźć się poszkodowany. Pielęgniarki wyjaśniają, jak postępować w przypadku omdleń.

PIERWSZA POMOC W MAŁYM PALCU
W czasie, kiedy drużyny układają rymowanki z wykorzystaniem hasła "Trzymaj formę" zespół taneczny gospodarzy popisuje się swoimi umiejętnościami. Jury jest zachwycone wierszykami, dlatego wszystkie drużyny otrzymują po 3 punkty. Równie dobrze wypadają konkurencje sprawdzające wiedzę i quizy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zawodnicy wymieniają stopnie oparzeń, rodzaje ran, numery pogotowia ratunkowego i straży pożarnej, wyjaśniają, jak postępować w przypadku krwawienia z nosa, określają zapotrzebowanie energetyczne organizmu ludzkiego.

POZNAJ SIŁĘ SWOICH PŁUC
Na zakończenie trzy konkurencje sprawnościowe. W pierwszej z nich zawodnicy poznają siłę swoich płuc, przesuwając dmuchnięciami plastikowy kubeczek umieszczony na sznurku. Następnie biorą udział w balonowej bitwie, w której zwycięzcą zostaje zespół, który nie pozwoli przeciwnikowi zgnieść przywiązanego do nogi balonika. Najwięcej emocji kibicom przysparza jednak przyglądanie się, jak zawodnicy wypijają przez rurkę sok owocowy. Niesamowite, z jaką szybkością potrafią to zrobić gospodarze. Są równie sprawni jak zespół z Nałęczowa, który tańczy na zakończenie.

NAJLEPSZYM NAGRODY
Nagrody oraz dyplomy w tym roku są szczególnie cenne, gdyż Gimnazjum w Piotrowicach pozyskało na nie fundusze ze środków Unii Europejskiej z projektu EFS "Szkoła równych szans- programy rozwojowe szkół w województwie lubelskim". Zestawy do gry w badmintona, piłki i pamiętniki otrzymują zwycięskie drużyny: Gimnazjum z Nałęczowa oraz Szkoła Podstawowa z Piotrowic. Natomiast pozostałe gimnazja otrzymują przepięknie wydane atlasy i encyklopedie.
Po trudach rywalizacji pora na wytchnienie i degustację zdrowej żywności. Jak co roku można było skosztować przepysznych rogalików i bułeczek. Cała impreza nie mogłaby się odbyć bez wydatnego wsparcia finansowego ze strony Stowarzyszenia "Ziemia Nałęczowska" oraz Banku Spółdzielczego w Nałęczowie. Sponsorom szczególnie dziękujemy. Również rodzice uczniów Gimnazjum pokazali swój kunszt kulinarny przygotowując sałatki i ciasta dla wszystkich uczestników zabawy. Imprezę uważamy za udaną i służącą integracji lokalnego środowiska, dlatego zapraszamy do Piotrowic również za rok.

Agnieszka Łuszczyńska
(0 głosów)