Napisane przez  GR
27
Paź
2004

Rajd niepełnosprawnych kierowców

po drogach powiatu puławskiego
   Już drugi rok z rzędu będzie organizowany na terenie powiatu puławskiego RAJD SAMOCHODOWY dla kierowców niepełnosprawnych z dysfunkcją narządu ruchu.
Trasa przebiegać będzie na dystansie ok. 160 km (okolice Kazimierza Dolnego, Nałęczowa, Lublina...). Jest to rajd dla osób niepełnosprawnych, które interesują się motoryzacją i mają ducha sportowej rywalizacji. Na pomysł organizacji rajdu wpadł Automobilklub "Rzemieślnik" z Warszawy dziesięć lat temu. Wszystko zaczęło się w Suwałkach, a właściwie w Stańczykach, gdzie znajdują się słynne poniemieckie mosty kolejowe, stąd nazwa "Integracyjny Most" Następne edycje były organizowane w Toruniu i Białobrzegach. W ubiegłym roku nasze stowarzyszenie podjęło współpracę z Automobilklubem i IX Edycja Rajdu odbyła się w Puławach. Uczestnikom bardzo spodobały się tutejsze okolice i postanowiliśmy powtórzyć imprezę. Rajd odbywa się na zasadzie KJSu (konkursowa jazda samochodem), trasa ma długość ok. 180 km. Na trasie będzie zorganizowane 18 prób sportowych, które pokonujemy na czas. Niektórym może się wydawać, że niepełnosprawny nie może szybko jeździć, jednak niejednokrotnie "nasza" jazda jest bardziej widowiskowa od jazdy zdrowych osób. Niektórzy przyjeżdżają mocno przerobionymi samochodami, czasem zdarzają się awarie, zdrarza się, że ktoś zabłądzi i nie ukończy imprezy.

   Jednak mimo niepowodzeń i tak na następny rok ludzie przyjeżdżają i świetnie się bawią. Startujemy do rajdu 16 października (sobota) o 9.00. Co do dokałdnej trasy to wszystko leży w gestii Automobilklubu, ale na pewno jedna z prób specjalnych będzie się odbywać na targowisku w Wąwolnicy i na terenie Zespołu Szkół Agrobiznesu w Klementowicach. Pozostałe odcinki specjalne będą zlokalizowane w następujących miejscach:

- plac buraczany Cukrowni Garbów
- teren zakładu Resta w Garbówie I
- skup buraków cukrowych w Józefowie koło Kurowa
- teren dawnego GS w Żyrzynie
- boisko I LO im. A. J. Czartoryskiego w Puławach
- parking przed dyrekcją Z.A. Pulawy
- teren nauki jazdy koło dawnej fabryki żelatyny w Puławach
- plac na Błoniach w Puławach

Bazą rajdu będzie internat I LO im. A. J. Czartoryskiego w Puławach, przy ul Partyzantów 16.
Wszystkich zainteresowanych podpatrzeniem nas zapraszamy w w/w miejsca.


   Co do zasad przeprowadzania tego rajdu to o miejscu decydują czasy przejazdów prób sportowych (odcinków specjalnych), jednak nie można także przekroczyć limitu spóźnień, ponieważ skutkuje to wykluczeniem z imprezy. Na trasie są umieszczone tzw. PKC - punkty kontroli czasu. Każda załoga ma ściśle określoną godzinę i minutę, o której ma wjechać na PKC. Jeśli wjedzie zawcześnie otrzymuje większą karę niż gdyby wjechała za późno. Samochody są podzielone na klasy pojemnościowe: klasa 1 - do 903 ccm, klasa 2 od 903 ccm do 1400 ccm, klasa 3 - od 1400 ccm do 1600 ccm, klasa 4 - 1600 ccm - 2000 ccm, klasa 5 - powyżej 2000 ccm. Oddzielnie zostaną nagrodzone kobiety w Pucharze Pań. Warunkiem stworzenia klasy jest udział co najmniej 3 załóg. Po zjeździe ostatniej załogi na metę rajdu ok. 15:00 odbędzie się grill, a około 20:00 bankiet z uroczystym ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród.
   Szczegółowe informacje można uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. kom 692 947 773 lub 886 39 13
Grzegorz Różycki
(0 głosów)