Napisane przez  AMA
13
Lip
2008

Dęby ku pamięci

Pragnął zobaczyć kotwicę, marzył o morzu, o miejscach nieodkrytych, niezbadanych, naturalnie rodziła się w nim ciekawość świata, ciekawość drugiego człowieka to było podglebie, fundamenty jego nieustannego rozwoju, budziła się także miłość do kraju rodzinnego, która kazała mu się włączyć w ruch, rodzinę skautowską Adama Małkowskiego.

Tam poszukiwać przygody, przez zabawę i naukę odkrywać świat, drugiego człowieka. Ten rozwój przerwała choroba i niespodziewana śmierć. Zmarł 30 lipca 1918 roku, mając zaledwie 18 lat. Był na progu swojego życia - mówił ks. Jacek Zaręba o Adamie Żeromskim podczas uroczystej mszy św. (17.06) z okazji 90. rocznicy jego śmierci oraz 80-lecia istnienia Muzeum Stefana Żeromskiego.

Muzyczną oprawę uroczystości w kaplicy Karola Boromeusza oraz przy Mauzoleum A. Żeromskiego zapewniła schola dziewcząt z nałęczowskich szkół, śpiewająca pod kierunkiem siostry Rafaeli. Zaś delegacje dzieci z Przedszkola im. A. Żeromskiego oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Nałęczowie złożyły kwiaty w mauzoleum. Tego dnia na pamiątkę jubileuszu 80-lecia istnienia muzeum ks. Jacek Zaręba poświęcił sadzonki dębów.
Posiadają one certyfikat pochodzenia z legendarnego dębu szypułkowego "Bartek" z nadleśnictwa Zagnańsk. Przywiózł je do Nałęczowa Tadeusz Tkaczyk, wójt ze Strawczyna, rodzinnej miejscowości Żeromskiego. Drzewka zostaną posadzone w ogrodzie przy muzeum podczas wrześniowych uroczystości z okazji imienin Stefana Żeromskiego.
Przy okazji spotkania z okazji jubileuszu kustosz Maria Mironowicz-Panek podziękowała za posługę kapłańską księdzu Jackowi Zarębie, wyjeżdżającemu z nałęczowskiej parafii do Włoch.

(AMA)
(0 głosów)