Napisane przez  MMP
12
Maj
2008

Dęby na jubileusz

Nie chciałabym, aby uległo zniszczeniu to, w co ś.p. Stefan Żeromski włożył tyle pieniędzy i tyle troski w życiu, gdzie pragnął na zawsze spocząć. W tym celu pragnęłabym całą posiadłość wraz z grobowcem i chatą ofiarować Narodowi Polskiemu, uważając za całość ze wszystkimi pamiątkami i ruchomościami tam się znajdującymi - to fragment ostatniej woli Oktawii Żeromskiej, dotyczący pozostawionego przez pisarza majątku.

Niebawem Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie będzie święcić jubileusz osiemdziesięciolecia.
Uroczystość otwarcia, poprzedzona odsłonięciem pierwszego po śmierci pisarza pomnika w parku Zdrojowym, autorstwa Aleksandra Żurakowskiego i Jana Koszczyc- Witkiewicza, miała miejsce 17 czerwca 1928 roku i zgromadziła liczne tłumy miłośników twórczości Żeromskiego. Obecni byli przedstawiciele władz rządowych i ministerialnych, wojewódzkich i lokalnych. Przemawiali m.in. Andrzej Strug, Jan Lechoń, Irena Kosmowska, prof. Józef Ujejski. Odtąd Chata Stefana Żeromskiego, zbudowana w 1905 roku na działce zakupionej przez pisarza z honorarium za Popioły, zgodnie z testamentem fundatorki, przechowuje i udostępnia pamiątki pozostawione po Żeromskim, pielęgnuje Jego pamięć i dokonania.

Obchody jubileuszowe, zapoczątkowane uroczystym zaproszeniem do odnowionej niedawno Chaty pisarza, będą kontynuowane. W dniu otwarcia muzeum, 17 czerwca br. o godz. 17.00, serdecznie zapraszamy mieszkańców Nałęczowa, kuracjuszy i gości na mszę św. przy Mauzoleum Adama Żeromskiego, w 90. rocznicę jego śmierci. Liturgię poprzedzi posadzenie i nadanie imion dębom, z certyfikatem pochodzenia od pomnikowego dębu Bartek z Zagnańska, ofiarowanym przez Tadeusza Tkaczyka, wójta gminy Strawczyn, miejscowości, w której urodził się Stefan Żeromski.

(MMP)
(0 głosów)