Napisane przez  red
08
Wrz
2006

Z kroniki kulturalnej

Wojewódzki Festiwal Piosenki Młodzieżowej i Dzięcięcej "Nałęczowski Słowik" (9-11.06.06) zgromadził ponad setkę modych wykonawców z Lubelszczyzny. Podczas piątkowych i sobotnich przesłuchań jury wysłuchało piosenki w wykonaniu 48 solistów i 11 zespołów wokalnych. Nagrody przyznano solistom i zespołom w trzech kategoriach wiekowych podczas niedzielnego koncertu galowego.


   W pierwszej kategorii solistów od 6-10 lat jury nagrodziło Katarzynę Kawałek z Piotrowic - "Srebrnym Nałęczowskim Słowikiem" oraz wyróżniło Julię Trojanowską z Parczewa oraz Weronikę Wardal z Oszczywilka. W drugiej kategorii wiekowej ( 11-13 lat ) statuetkę "Złotego Nałęczowskiego Słowika" wyśpiewał Bartłomiej Kawałek z Piotrowic, "Srebrnego" Justyna Widomska z Łęcznej, "Brązowego"Alicja Dymek z Pawłowic. W tej kategorii wyróżniono :Aleksandrę Czyżo ze Zwierzyńca, Paulinę Tarasiuk z Gęsi oraz Macieja Łukasiewicza z Opola Lubelskiego.
   W najstarszej grupie wykonawców w wieku od 14-16 lat bardzo silna konkurencja i bardzo wysoki poziom prezentowanych utworów skłoniły jurorów do przyznania I i III nagród ex aequo. "Złote Nałęczowskie Słowiki" wyśpiewały: Katarzyna Fila z Polichna oraz Monika Ciołek z Lubartowa, "Srebrnego Nałęczowskiego Słowika" otrzymała Agata Kawałek ze Strzyżewic. Natomiast kolejni podwójnie sklasyfikowanin na podium to Aleksamndra Cmoluch z Annopola i Przemysław Przystup Puchaczowa. Wyróżniono także Paulinę Wójtowicz z Piotrkowa i Sylwię Wąsik z Puław.
   W kategorii zespołów wokalnych złota nie przyznano. "Srebrnego Nałęczowskiego Słowika" zapewnił sobie zespół "Bez reszty" z Lubartowa, "Brązowego Słowika" "Interia Y" z Dubienki. W tej kategorii jurorzy docenili też zespoły "Gama " z Opola Lubelskiego, Duet Martyna Banach i Dominika Paprocka z Jabłonnej oraz "Ekoludki" z Łukowa przyznając im wyróżnienia. Julia Jakubczyk z Nałęczowa otrzymała nagrodę specjalną ufundowaną przez prezesa Fundacji "Willa Polonia" Jana Sęka. Hojni sponsorzy: Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Urząd Miasta i Gminy w Nałęczowie, Starostwo Powiatowe w Puławach, Fundacja "Willa Polonia", Polskie Radio Lublin, Nałęczowskie Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji, Nałęczowskki Ośrodek Kultury w tym roku zapewnili nie tylko wspaniałe nagrody rzeczowe laureatom festiwalu, ale również inne atrakcje: basen, kino dla wszystkich 112 wykonawców goszczących w Nałęczowie. Za rok zaśpiewają kolejne słowiki.

Gala taneczna w NOK (22.06.06.)
podsumowująca miniony sezon skupiła szeroką publiczność w NOK, była też relacjonowana w TVP 3 oraz Polskim Radiu Lublin. Sezon 2005/2006 dla zespołów tanecznych z NOK był bardzo udany. Kilkumiesięczna praca niemal setki młodych tancerzy pod okiem instruktorki p. Emili Osińskiej - Marczak przyniosła zasłużone laury. Zespoły "Pipi", Tańczące Chochliki" , "Swing", "Replay", "Galatea" prezentowały się na przeglądach zespołów tanecznych w Puławach, Lublinie,Lubartowie, Bełżycach skąd przywiozły najwyższe trofea, wyróżnienia. Podczas gali znów dzieci i młodzież zaprezentowały swoje umiejętniości taneczne. Była okazja do wzruszeń, zachwytu, wspomnień, serdecznych podziękowań sponsorom, twórcom. A potem nagroda - niespodzianka dla wszystkich młodych tancerzy - darmowe lody. Fundowane z nagród pieniężnych zdobytych przez zespoły "Swing" oraz "Tańczące Chochliki". Zdaniem zachwyconych dzieciaków był to najprzyjemniejszy punkt programu :)
   Po wakacyjnej przerwie zespoły zaprezentowały się podczas Międzynarodowych Zawodów Balonowych o Puchar SPA Nałęczów. Nowy sezon w "szkole tańca" już od października.

XXI Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (06.-10.07.06)
miłośnicy rdzennej muzyki i folkloru nie tylko polskiego nie musieli wcale daleko wyjeżdżać. Nie trzeba nawet było wybierać się do Lublina. Zespoły folklorystyczne goszczące w Lublinie na odbywających się rokrocznie MSF im. Ignacego Wachowiaka przyjeżdżają do Nałęczowa. W NOK znów można było podziwiać mniej lub bardziej "egzotycznych" wykonawców z różnych zakątków świata. Zaprezentowały się zespoły m.in. z Finlandii, Korei Północnej, Węgier.

IV Festiwal Wokalny Belcanto 2006 (11-15.08.2006)
Nałeczów swój festiwal ma, dzięki temu jak inne uzdrowiska Ciechocinek, czy Kudowa, gromadzi miłośników opery i operetki. W amfiteatrze NOK sierpniowe wieczory dla melomanów "zmysłowe" koncerty: piękny śpiew, scena - ogród i światła rozświetlające tęczą barw mrok tworzyły niesamowity spektakl. Przez dwa dni mieliśmy znów okazję wyłuchiwaćnajlepszych arii operowych i "lżejszych" operetkowych w wykonaniu młodych adeptów sztuki pięknego śpiewu - "belcanta". Sobotni koncert galowy zdawał się nie mieć końca - sopran, tenor, przerywany burzą oklasków brzmiał w Nałęczowie do późna. Refleksyjny i przejmujący konert muzyki sakralnej odbył się tradycyjnie w nałęczowskim kościele parafialnymi.

(0 głosów)