Napisane przez  red
09
Lis
2015

Szlachetna Paczka

Od 14 lat jednoczy Polaków wokół idei mądrego pomagania - ks. Jacek WIOSNA Stryczek - myśliciel i buntownik, odkrył, że nie ma sensu pomagać głupio, bo to prowadzi do demoralizacji potrzebujących. Umiejętność pomagania jest wg niego tak ważna i podstawowa jak sztuka miłości, wychowania dzieci i zarabiania. Stworzył akcję „Szlachetna Paczka”.

W ubiegłym roku w Nałęczowie akcja ta została dopiero zainaugurowana i udało się wesprzeć 17 rodzin. W tym roku znów jest bardzo dużo chętnych do otrzymania pomocy , ale i do dawania pomocy. Liderką Rejonu Nałęczów i okolice jest Monika Pyśniak z Drzewiec Kolonii.

SZLACHETNA PACZKA to projekt, który pomaga potrzebującym w taki sposób, aby sami zaczęli radzić sobie w życiu. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc dla rodzin w potrzebie, a pomostem między nimi są SuperW, czyli wolontariusze Paczki. Ciepły szlafrok, lodówka czy buty na zimę dla dzieci, mają wielką wartość dla obdarowanych. Jednak w Paczce to nie rzeczy są najważniejsze. Największym prezentem dla żyjących w zapomnieniu jest świadomość: „Ktoś o mnie pamięta, ktoś we mnie wierzy”. Dlatego mówimy, że Paczka jest impulsem dla tych, którzy mierzą się z trudnościami. Ma być impulsem do dalszej walki o poprawę swojego losu, bo czasem to właśnie uwagi od drugiego człowieka i wiary, że coś się może zmienić, najbardziej brakuje rodzinom, do których docieramy. W ciągu 14 lat trwania projektu, SZLACHETNA PACZKA dotarła łącznie do blisko 90 000 rodzin. Tylko w 2014 roku pomoc otrzymało aż 19 580 rodzin, to aż 76 746 osób.

SZLACHETNA PACZKA dociera do osób żyjących w niezawinionej biedzie, czyli takich które z niezależnych od siebie przyczyn, znalazły się w trudnej sytuacji. Do projektu włączane są głównie: osoby starsze i samotne, rodziny wielodzietne i te dotknięte chorobą lub niepełnosprawnością, samotni rodzice oraz ci, których spotkało nieszczęście. Oprócz kryterium finansowego, kluczowe znaczenie ma postawa rodziny. Paczka pomaga tym, którzy sami chcą sobie pomóc i charakteryzują się postawą proaktywną. To ludzie, którzy nie dopominają się pomoc, nie krzyczą, że coś im się należy, tylko sami próbują poprawić swój los.

Do SZLACHETNEJ PACZKI nie można się zgłosić, odnalezienie osób żyjących w niezawinionej biedzie jest zadaniem wolontariuszy. „Szlachetna Paczka” to dla rodziny jednorazowa pomoc mająca być impulsem do działania.

W listopadzie br. na stronie www.szlachetnapaczka.pl dostępna będzie baza rodzin w potrzebie. Darczyńca będzie mógł wybrać rodzinę z listy, której przygotuje paczkę. W grudniu zaplanowany jest finał SZLACHETNEJ PACZKI. Wtedy Darczyńcy dostarczają paczki do magazynów i spotykają się z wolontariuszami. W dniach finału paczki trafiają do rodzin.

Z terenu naszej gminy do tegorocznej akcji „Szlachetna Paczka” zgłosiło się 17 wolontariuszy, zostały wytypowane do pomocy 42 rodziny. W listopadzie okaże się ile rodzin trafi do bazy rodzin, które będzie można obdarować. Zgłosili się już pierwsi Darczyńcy – Przedszkole Kolorowe Kredki.

Zapraszamy udziału w akcji.

Jak pomagać szczegóły na www.szlachetnapaczka.pl , kontakt z naszą liderką: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

(0 głosów)