Napisane przez  Anna Goliszek
30
Gru
2015

"Ta, co nie zginęła"

10 listopada 2015 roku w Nałęczowskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca dziewięćdziesiątą siódmą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Było to ważne wydarzenie nie tylko dla uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół imienia Zygmunta Chmielewskiego, ale także dla mieszkańców Nałęczowa, gości i kuracjuszy, którzy licznie zgromadzili się w sali widowiskowej.

Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem pocztu sztandarowego Sztandaru Szkoły oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie prof. dr hab. Waldemar Paruch z Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej wygłosił wykład "Drogi Polaków do niepodległości", podczas którego w sposób niezwykle intrygujący i z wielkim znawstwem, przybliżył zgromadzonym sylwetkę marszałka Józefa Piłsudskiego oraz okoliczności odzyskania przez Polaków upragnionej wolności. Drugą częścią uroczystej akademii był program artystyczny „Ta, co nie zginęła” przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół pod opieką pań: Grażyny Sadurskiej i Ireny Mataj. Przepiękna polska poezja, recytowana przez uczniów "Ekonomika", wzbogacana informacjami historycznymi, wzbudzała wśród widzów zainteresowanie i wzruszenie, a prezentacja multimedialna, doskonale uzupełniała i unaoczniała omawiane wydarzenia.

Program ten był niezwykle bogaty w treść historyczno-patriotyczną, ukazywał heroizm postaw Polaków na przestrzeni tych 123 lat niewoli narodowej aby nigdy się nie poddać obcemu państwu i dążyć do wybicia się na upragnioną i wymodloną niepodległość. Program artystyczny w pełni ukazywał realizację przez naszych przodków postawy patriotycznej i był bardzo ważną lekcją historii nie tylko dla naszych uczniów ale dla wszystkich uczestników tej akademii. Entuzjastyczne brawa i wzruszenie publiczności były dla naszych uczniów – aktorów najwspanialszą nagrodą. Jeszcze raz serdecznie im dziękujemy za te niezapomniane przeżycia. 11 listopada jest co roku ważnym dniem w kalendarzu imprez w Zespole Szkół imienia Zygmunta Chmielewskiego w Nałęczowie. Zawsze organizowana jest z tej okazji uroczysta akademia.

Tegoroczna jednak przerosła najśmielsze oczekiwania. Była prawdziwą lekcją historii i patriotyzmu.

(0 głosów)