Napisane przez  BW
18
Sie
2007

Wiekowe przedszkole

Najpierw w marcu była wystawa fotografii, w czerwcu piknik Razem z mamą, razem z tatą.

W pełni obaw, gdy o 10.00 znów lunął deszcz, z ulgą, gdy o 11.00 rozbłysło słońce organizatorzy pikniku w ogrodzie przy Przedszkolu A. Żeromskiego rozpoczęli zabawę rodzinną. Wszystkie grupy przedszkolaków zatańczyły polskie i lubelskie tańce licznie zgromadzonym widzom, wśród których byli goście z miast partnerskich Nałęczowa. Przedszkolaki z okazji jubileuszu przedszkola otrzymały od urzędu miasta olbrzymi prezent z przyborami plastycznymi. Tradycyjnie na przedszkolnym pikniku nie zabrakło atrakcji dla przedszkolaków. Była: loteria fantowa, jazda konno, podskoki i fikołki na batucie, malowanie buzi, pokaz drobiu ozdobnego. Rozegrano również tradycyjnie już turniej szachowy.
Kuchnia przedszkolna serwowała wyśmienity bigos, a kawiarenka wyborne ciasta. Szkoda, że dobrą zabawę popsuł na koniec deszcz.

W niedzielę jubileusz miał mniej ludyczny charakter. Dyrekcja, pracownice przedszkola wraz z zagranicznymi gośćmi po zakończeniu konferencji na temat szkolnictwa w państwach grupy wyszehradzkiej, spacerowali do miejsc związanych z założycielami przedszkola. Swoje podwoje otworzyła "Ochronka", w której Jan Sęk zaprezentował gościom wystawę poświęconą twórcy m.in. budynku "Ochronki" Jana Koszczyc-Witkiewicza. Goście zwiedzili Chatę Żeromskiego, Mauzoleum Adama Żeromskiego. Zaciekawiły ich losy rodziny Żeromskich.
Po południu w sali balowej Pałacu Małachowskich spotkali się byli i obecni pracownicy, dyrektorzy przedszkola. Spotkanie rozpoczęli najmłodsi- przedszkolaki, potem o stuletniej historii przedszkola , niekiedy trudnych opowiadali zaproszeni goście, min.: Maria Mironowicz-Panek, Stefan Butryn, Maria Kowalska-Czapla, Dorota Strzyżyńska. Przemówieniom towarzyszył pokaz multimedialny obrazujący dzieje "Ochronki" i Przedszkola im. A. Żeromskiego. Dyr Jolanta Barszcz-Skowronek opowiedziała o ostatnich latach działalności przedszkola. Były wspomnienia, wzruszenia, podziękowania, kwiaty i prezenty od zaproszonych na jubileusz gości: dyrektorów placówek oświatowych, kulturalnych, przedstawicieli kuratorium, władz samorządowych, banku BS.

Portem koncertowali soliści teatru lubelskiego w specjalnym koncercie, Nie zabrakło węgierskiego czardasza, który ożywił węgierskich gości. Po koncercie goście zostali zaproszeni na wystawny poczęstunek.
To był historyczny moment, zatem życzymy kolejnych stu lat.
W kościele parafialnym 19 lipca odprawiona została msza św. w intencji zmarłych pracowników, nauczycieli i założycieli "Ochronki".

(BW)
(0 głosów)