Napisane przez  WSK
17
Maj
2007

Muzyczne powitanie wiosny

W Sali Balowej Pałacu Małachowskich 23 kwietnia br koncertowali uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej im. I J. Paderewskiego w Nałęczowie
   W ramach trwającej od 8 lat, współpracy międzyszkolnej koncert przygotowany został przez PSM I St. im. I.J. Paderewskiego w Nałęczowie i OSM I i II St. im. K. Lipińskiego w Lublinie.


W programie wystąpiły uczennice klasy skrzypiec Krzysztofa Serwety: Jowita Litwińska, Ada Muciek, Sandra Szewczyk i Weronika Wasiłek.
   Młodziutkie, bardzo pracowite i dobrze zapowiadające się młode artystki, z pełnymi zachwytu oczami przysłuchiwały się po swoim występie, nieco starszej koleżance z Lublina Karolinie Rudaś (obecnie kl. skrzypiec Marii Świecy - do ubiegłego roku kl. K. Serwety). Karolina, która otrzymała wielkie brawa od publiczności, za przepiękne wykonanie "Czardasza" Vittorio Montiego przy akompaniamencie fortepianowym samego prof. Corellego Świecy.

   Klasę wokalu (PSM Nałęczów), prof. Bożenny Saulskiej reprezentowały trzy uczennice.
   Młode wokalistki dysponują czystymi, nośnymi głosami. Anna Grzegorczyk w przepięknej "Kołysance"- J. Brahmsa, pokazała dobrą dykcję i muzykalność. Karolina Pożarowszczyk, mimo chrypki uniemożliwiającej pokazanie w pełni czystych walorów jej głosu, zaśpiewała trudną oddechowo i wokalnie pieśń W.A. Mozarta- "Tęsknota za wiosną". Jadwiga Kuś dysponująca mocnym, ciemnym głosem wykonująca pieśń Kaszyckiego- "Do gniazd wracają ptaki" - podobała się również zgromadzonej na sali publiczności.

   Koncert był pierwszym sprawdzianem młodych wokalistek. Praca nad głosem jest trudna i długotrwała. Życzymy im zatem wytrwałości i uporu w dążeniu do doskonałości.

   Gitarę miejscowej szkoły muzycznej reprezentowała Agata Piątek (kl. II Jakuba Tarnawskiego), zaś klasę prof. Kazimierza Szczebla reprezentowali: Marcin Weber z III klasy- który przeżył pierwszy pozaszkolny debiut sceniczny, Maciej Augustyniak również z III klasy (po raz drugi w Nałęczowie) i duma profesora -Mikołaj Dudkiewicz. Mikołaj jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych. Uczestniczył w wielu koncertach organizowanych przez swoją szkołę w Lublinie, a także w koncertach organizowanych dla kuracjuszy w Nałęczowie występował jako kameralista i solista. Mikołaj kilkakrotnie występował także w Filharmonii Lubelskiej. Gratulujemy Panu profesorowi, uczniowi i rodzicom.

   Z klasy fortepianu nałęczowskiej szkoły wystąpili: Jakub Filipiak (kl. II G. Serewy) i Zbysław Mikowski, również II klasa, który zagrał w duecie Diabellego z prowadzącym klasę fortepianu Mariuszem Gajoszem. Uczniowie pokazali swoją muzykalność i dobre przygotowanie.

   Dzięki zaangażowaniu zarówno uczniów jak i nauczycieli oraz rodziców koncert był dużą dawką pięknej muzyki.
   To właśnie rodzice przygotowali wiosenne stroje dla grupy rytmiczno- wokalnej, pod kierunkiem Małgorzaty Formańskiej.
   Odpowiedzialny za całość koncertu dyrektor artystyczny Krzysztof Serweta, na zakończenie podziękował publiczności nie tylko za przybycie, ale za wyjątkową atmosferę skupienia i serdeczne przyjęcie młodych artystów podczas całego koncertu.

Wioletta Sieczkowska-Kos
(0 głosów)