Napisane przez  Witold Wierzejski
20
Wrz
2014

Wspomnienie - Władysława Alina Butryn

Kiedy w 1966 roku rozpoczynałem pracę w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie, jako świeżo upieczony magister fizyki, nie miałem żadnego doświadczenia pedagogicznego. Korzystałem więc z porad i uwag moich doświadczonych koleżanek i kolegów po fachu. Jedną z nich była pani profesor WŁADYSŁAWA ALINA BUTRYN – polonistka w naszej szkole.

Imponował mi Jej charakter: spokojna, solidna, pracowita, odpowiedzialna. Miała wybitne zdolności filologiczne, wspaniałą pamięć. Bardzo wnikliwie analizowała dzieła literackie, pięknie recytowała. Jej pasją było organizowanie szkolnych teatrów, wieczorów poetyckich i tzw. akademii. Zajęcia te prowadziła za darmo. W szkole pełniła też – również społecznie – funkcję prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Wielokrotnie odznaczana i nagradzana w nałęczowskim „Plastyku” przepracowała ponad 30 lat. Wspólnie z mężem Stefanem wychowała dwu synów.
Pani profesor Władysława Butryn urodziła się 2 stycznia 1929 roku w Kucharach, powiat Radomsko. Studiowała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim u wybitnych profesorów - Starnawskiego, Sławińskiej, Krzyżanowskiego, Parandowskiego.

Magisterski dyplom uzyskała na UMCS w Lublinie. W latach 1952-1985 pracowała w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie.
Pani Profesor zmarła 6 lipca 2014 roku. 24 lipca spoczęła na nałęczowskim cmentarzu parafialnym.

CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI!

(0 głosów)