Napisane przez  pw
17
Paź
2001

Co słychać w Domu Kultury?

Opowiada dyrektor Bogusława Gałat

Przygotowaliśmy już oferty na jesień. Występujemy do środowiska ze zróżnicowaną tematycznie ofertą - w Domu Kultury znalazły miejsce:
- grupa baletowa i cztery grupy tańcz współczesnego;
- grupa teatralna, funkcjonująca od 1-go października: to nowy twór "prozatorsko teatralny", jeszcze nawet nie nazwany;
- dwie grupy zespołu plastycznego - dzieci i młodzież licealna uczą się tu rysować i malować;
- w trakcie organizacji jest kółko szachowe;
- kurs języka angielskiego (dwie grupy);
pomimo tego że dzieci już się wcześniej uczą się angielskiego w szkołach, od szeregu lat prowadzimy kursy języka angielskiego, jest lektorka która w środowisku się przyjęła i osiąga dobre wyniki - więc temat postanowiliśmy kontynuować.

Filmy

   Mamy stałe kino, czynne 5 dni w tygodniu (nieczynne w poniedziałki i czwartki). Byłam zmuszona do zmniejszenia ilości seansów, z uwagi na to że scena jest potrzebna dla zespołów, np. taniec współczesny - dwa razy w tygodniu ma zajęcia, a one mogą się odbywać tylko tam. Ale zobaczymy, jaki będzie nabór, zapotrzebowanie, ile będę tworzyła grup.
   W kinie są dwa seanse dziennie. Wokół kina tworzymy grupę zainteresowanych filmem - coś w rodzaju rady kina, która będzie wpływać na repertuar, dobór tytułów. Niedawno uruchomiliśmy też skrzynkę dla mieszkańców Nałęczowa, do której będą mogli wrzucać propozycje, a my będziemy z tego solidnie wnioski wyciągać, żeby zaspokajać jak najlepiej potrzeby mieszkańców. Zresztą już teraz, kiedy to jest możliwe, ściągamy filmy, o które pytają ludzie.
   Warto zwrócić uwagę na kino lektur - na terenie gminy jest dużo szkół, będziemy je namawiać, żeby korzystały z tego kina. Już dla grupy 30 osobowej będziemy ściągać filmy, możemy je grać w godzinach do uzgodnienia - może to być godzina ósma rano i każda inna - dostosujemy się do wymagań.

Jest galeria

   Bardzo mi zależało żeby w naszym ośrodku funkcjonowała galeria, bo jest duża potrzeba istnienia galerii w Nałęczowie. Chodzi o była możliwość ekspozycji różnych wystaw w Domu Kultury. W tym kierunku idą nasze działania; Dom Kultury ogłosił przetarg na wynajem pomieszczeń na galerię autorską i kawiarnię-galerię, napłynęło kilka zgłoszeń i jedno z nich było na tyle interesujące, że podpisaliśmy umowę i lokal na kawiarnię - galerię jest już wynajęty. Galeria zacznie funkcjonować pod koniec października
   Jest też potrzeba zorganizowania kawiarni internetowej: tu też zgłaszają się zainteresowani i wszystko wskazuje na to, że lada dzień umowa zostanie podpisana.

Imprezy stałe

   To przede wszystkim Nałęczowska Wiosna Kulturalna, na którą składa się kilkadziesiąt różnych imprez; to jest impreza sportowa, recital, wystawa, koncert jazzowy, muzyka poważna... W tym roku rozpoczęła się natychmiast po otwarciu Domu Kultury i rzeczywiście było bardzo ciężko, do ostatniej chwili jeszcze budowlańcy byli na obiekcie.
   Ten rok jest dla nas wyjątkowo ciężki, ale cieszymy się z nowego obiektu i to jest najważniejsze.
   Cykliczną imprezą są też "Obrzędy ludowe i zwyczaje świąteczne"; to impreza jeszcze z czasów stanu wojennego, bardzo ciekawe widowisko. Przez 2-3 dni wybrane grupy (a dostanie się tu nie jest taki łatwe) przedstawiają dawny obyczaj, obrzędy, dawne zwyczaje. Bardzo ciekawa impreza.

Na dużej sali

   Zmniejszenie o 70 ilości miejsc w sali kinowej podczas przebudowy (a to wynikało z przepisów ppoż.) utrudnia zorganizowanie większej imprezy. Poprzednio, po dostawieniu 30 miejsc, w sumie było ich 300 i to już pozwalało na zorganizowanie naprawdę dużej imprezy. Teraz jest trudniej, bo koszty zorganizowania są duże, niezależnie od ilości miejsc.
   Będę dążyła do utworzenia monodramy, teatru jednego aktora, z uwagi na literacki charakter Nałęczowa. No i liczą się koszty - mniej będzie kosztował jeden aktor, plus powiedzmy, instrumenty, niż grupa.
   Będziemy też prezentować zespoły amatorskie i w ogóle dorobek sąsiednich placówek.

Wystawy

   W tym roku, już w nowym Domu Kultury, odbyły się były cztery wystawy:
- nałęczowskie biennale sztuki najmłodszych,
- wystawa rzeźby w drewnie Waldemara Skurko, (nauczyciela z "plastyka")
- Wystawa prac dyplomowych z "plastyka" (wiklina, meblarstwo, malarstwo, zabawka miękka, zabawka twarda)
- Aktualnie, do końca sierpnia, trwa wystawa malarstwa sztalugowego i akwareli pani Wacławy Lis, też oczywiście absolwentki "plastyka"(jest autorką mi.in obrazów-kopii w Trybunale Koronnym w Lublinie.)

notował Paweł Wałęcki

  • 21_domk
(0 głosów)