Napisane przez  red
23
Sie
2004

Nałęczów - Sergiejewka

Nasi na Ukrainie, Ukraińcy u nas

   Na ostatnim festynie Banku Spółdzielczego nie bez przyczyny zagrał zespół z Siergiejewki na Ukrainie. Stosunki z tą miejscowością Nałęczów nawiązał już wiosną.

   W czasie wizyty samorządowców lubelskich na Ukrainie, wśród których Nałęczów reprezentowali burmistrz Wojciech Wójcik i przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Zubrzycki podpisany został list intencyjny o współpracy z Siergiejewką.
   Sergiejewka to kurort położony przy ujściu Dniestru do Morza Czarnego. Charakterystyczne ujście rzeki tworzy w tej okolicy wybrzeże typu limanowego - Dniestr zanim wpłynie do morza tworzy nieco ponad jego poziomem położone jezioro - tzw. liman - szerokie na ok. 1,5 km, oddzielone od morza mierzeją szerokości 130-150m. Poprzez przerwy w tej mierzei wody z limanu przedostają się do morza. Rejon Sergiejewki, to leśna oaza wśród okolicznych stepów i rozlewisk ujścia rzeki. Tutejszy klimat charakterystyczny jest dla okolic, oddalonej o 80 km, Odessy (i innych położonych nieopodal uzdrowisk): suche, czyste powietrze stepów miesza się z bryzą znad Morza Czarnego. W ciągu roku występuje tu ponad 290 słonecznych dni, a ciepły sezon trwa od kwietnia do października. Obwód Odeski, na terenie którego leży Siergiejewka, w tym roku rozpoczął ściślejszą współpracę (szczególnie w dziedzinie lecznictwa i turystyki) z województwem lubelskim.
  • 1
(0 głosów)