Napisane przez  PW
22
Lut
2004

Ministerstwo Zdrowia Uzdrawia Uzdrowiska

Sejm uchwalił nową ustawę o gminach uzdrowiskowych. Samorządowcy z tych gmin (na Lubelszczyźnie oprócz Nałęczowa także Krasnobród) skupieni w Stowarzyszeniu Gmin Uzdrowiskowych krytykują nowe prawo. Ustawa narzuca gminom uzdrowiskowym nowe, kosztowne obowiązki, w tym sporządzenie operatu. Jego przygotowanie wymaga szeregu szczegółowych i kosztownych badań i analiz. Badania mają potwierdzić, że uzdrowisko jest uzdrowiskiem, czyli że pobyt w takiej miejscowości ma pozytywny wpływ na stan zdrowia. Przygotowanie tego raportu może kosztować kilkaset tysięcy złotych, przy czym nie jest to wydatek jednorazowy - operat należy opracowywać cyklicznie.

   Już przedtem wprowadzono zasadę ograniczającą dochody gmin uzdrowiskowych: podatek od nieruchomości w których prowadzona jest opieka zdrowotna wynosi 1/5 tego samego podatku w "normalnych" gminach. W przypadku Nałęczowa daje (może raczej "odbiera") to sumę około miliona złotych! Ustawa może być jeszcze zablokowana (lub zmieniona) przez Senat lub Prezydenta.
"Myślę, że ta ustawa nie przejdzie. Chyba już wystarczy uchwalania złych ustaw, tak jak o planowaniu przestrzennym... Ten Sejm, ta koalicja zajmuje się produkcją bubli!" - burmistrz Wójcik nie kryje oburzenia.
   O ile pomysł odbierania dochodów podatkowych gminie da się obronić (pieniądze zostaną w firmach prowadzących działalność uzdrowiskową i leczniczą) o tyle pomysł narzucania nowych obowiązków i wydatków, przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływów musi dziwić. Tym bardziej, że pieniądze mają być obligatoryjnie wydawane na biurokratyczną sprawozdawczość.
   Ustawę przygotowało Ministerstwo Zdrowia - i to chyba musi wystarczyć za wyjaśnienia.
PW
(0 głosów)