Napisane przez  W. Wierzejski
08
Paź
2013

Kapela nałęczowska

Nałęczów ma bardzo bogate tradycje muzyczne. Szeroko o tym pisała przed laty Halina Bukowska w „Głosie Nałęczowa”. Chlubą naszego miasteczka była wówczas Orkiestra Dęta przy OSP. Była, ale już nie jest. Zostały instrumenty, zostali ludzie, ale zabrakło pieniędzy. Wtedy to instruktor muzyczny NOK Ryszard Szot zamarzył o stworzeniu kapeli.

Wspólnie z nową dyrektor Nałęczowskiego Ośrodka Kultury – Jadwigą Sawą-Bednarczyk – zaprosili do współpracy Władysława Adamczuka i Józefa Chudego. Marzenie się spełniło.

Pierwszy raz Kapela Nałęczowska przy NOK zagrała, wykorzystując akordeon, klarnet i bębenek, 13 września 2008 r. na jubileuszu 85-lecia KGW Bochotnica. Wkrótce do zespołu dołączyłem i ja z tamburynem, śpiewem i konferansjerką. W tym składzie zagraliśmy i zaśpiewali „Stanisławie – drogi mistrzu” na jubileuszu 60-lecia pracy twórczej i 85 rocznicy urodzin artysty rzeźbiarza Stanisława Strzyżyńskiego. Mieliśmy już wtedy stroje ludowe (lubelskie, wypożyczone z Akademii Rolniczej w Lublinie) oraz kilkanaście piosenek w repertuarze (nie tylko ludowych). Występ Kapeli podobał się władzom miasta i licznie zgromadzonej publiczności tak, że posypały się propozycje kolejnych występów. Jeszcze tego samego dnia (20 września 2008 r.) Kapela zagrała w parku zdrojowym z okazji III Międzynarodowych Zawodów Balonowych o Puchar SPA Nałęczów.

Potem były koncerty w Pałacu Małachowskich, szkołach podstawowych w Sadurkach i Nałęczowie, w Starej Aptece dla Związku Emerytów, w CSW „Energetyk” dla maturzystów i nauczycieli Szkoły Polskiej w Chicago itd. Tylko od września do końca roku 2008 Kapela zagrała 8 razy. Popularność Kapeli rosła, dołączali kolejni ludzie z pasją: Anna Kędra – śpiew i Leszek Zacharewicz – trąbka. W sześcioosobowym składzie znalazło się trzech muzyków byłej Orkiestry Dętej (Rysiek, Władek i Leszek).

W 2009 r. Kapela miała repertuar na ponaddwugodzinny występ oraz wielu fanów. Gościnnie występowały 9-letnie wtedy bliźniaczki Andżelika i Weronika Wójcik. Niestety, w grudniu 2009 r. odszedł od nas i gra teraz w chórach anielskich Władysław Adamczuk. Bardzo nam Ciebie Władku brak. Kapela zagrała w kościele pożegnanie.

W całym 2009 r. Kapela dała 15 koncertów. 2010 rok zaczęliśmy występem na estradzie NOK w ramach XVIII Finału WOŚP. Potem posypały się kolejne zaproszenia. Annę Kędrę zastąpiła Wiesława Pawłowska. Aktywnie włączaliśmy się do akcji wspierającej budowę obwodnicy Na-łęczowa (powstała na ten temat specjalna piosenka), wielokrotnie pokazywała nasze występy Telewizja Lublin. Polskie Radio Lublin również transmitowało naszą muzykę. W listopadzie 2010 r. dołączył do Kapeli Leszek Mirosław – klarnecista.

W 2010 r. daliśmy w sumie 17 koncertów z różnych okazji, na każdy przygotowując odpowiedni program. Zawsze mieliśmy satysfakcję z aplauzu widowni, sami też dobrze się bawiliśmy przy tym. Ale cały czas ponosiliśmy koszty: dojazdy na próby i niektóre koncerty, czas, konserwacja instrumentów, a nikt nie kwapił się z ich refundacją. Więc Kapela „zawiesiła się”. Rok trzeba było czekać, by znalazł się ktoś, kto potrafił znaleźć fundusze unijne na nowe stroje, instrumenty, aparaturę nagłaśniającą, by Kapela znowu zagra-ła. Wtedy dołączyła do nas Ada Lebioda (śpiew) i Jan Kutnik (kontrabas). I tak od listopada 2011 do końca 2012 roku zagraliśmy 20 koncertów.

W nowym – siedmioosobowym – składzie Kapela uzyskała pełne brzmienie. W repertuarze mamy skoczne polki i oberki, nastrojowe tanga, uroczyste marsze oraz piosenki ludowe, podwórkowe, cygańskie, lwowskie, charakterystyczne, okazjonalne itp.

W tym roku świętujemy mały jubileusz 5-lecia – koncert w Nałęczowskim Ośrodku Kultury (07.09.br.). W sumie, od września 2008 do września 2013 zagrali-śmy 75 koncertów. Kapela wielokrotnie akompaniowała zespołom śpiewaczym KGW w Bochotnicy, Bronicach.

Mamy nadzieję, że dane nam będzie zaprosić czytelników „Gazety Nałęczowskiej” na kolejne „okrągłe” jubileusze Kapeli.

A gramy i śpiewamy zawsze z pasją!

(0 głosów)