Napisane przez  Monika Pyśniak
21
Mar
2015

Nie! Nowotworom u dzieci

Akcja badań profilaktycznych ma ogromny sens!

Tragiczną historię 1,5-rocznego Antosia z Puław na pewno poznał każdy... Swoje dzieci przebadałam zaraz po tym, jak Antoś przegrał swoją walkę. Wiem, że wielu rodziców nie stać na taki wydatek, więc zaczęłam szukać bezpłatnej pomocy...

DZIAŁANIE

Z Fundacją McDonalda kontaktowałam się już w zeszłym roku, wpisałam Nałęczów na listę miast oczekujących na wizytę ambulansu, w lutym tego roku miała powstać trasa na cały 2015 rok. Pod koniec stycznia dostałam termin dla Nałęczowa 21–22 lutego br. Organizacja akcji to dłuuuuga historia i mało czasu!

AKCJA

Na badania USG w ramach ogólnopolskiego programu profilaktycznego „NIE nowotworom u dzieci” zapisanych zostało 139 dzieci z terenu miasta i gminy Nałęczów (68 dziewczynek i 71 chłopców). W ciągu dwóch dni troje lekarzy przeprowadziło 349 badań u małych pacjentów w wieku od 9miesięcy do 6 lat. Dr Agata Pawelec zbadała 35 dzieci, dr Mirosław Sadowski 39, a dr Tomasz Madej, pełniący nadzór na wykonywaniem badań ultrasonograficznych – 65 pacjentów. Wykonali 139 badań USG jamy brzusznej, 139 badań narządów szyi i 71 USG moszny.

EFEKT

W trakcie badań lekarze wykryli 47 zmian i odstępstw od normy w USG: szyi (15), jamy brzusznej (12), jąder (20). Siedmiorgu dzieciom zalecono dodatkowe porady i badania, a osiemnaściorgu przeprowadzenie specjalistycznych konsultacji: pediatrycznej (1), nefrologicznej (3), pediatryczno-endokrynologicznej (3), chirurgicznej (11).

DZIĘKUJĘ

Zainteresowanie weekendową akcją badań profilaktycznych USG dla dzieci w Nałęczowie przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Potrzeba takich działań, jak widać, jest ogromna... Dziękuję Fundacji Ronalda McDonalda, dziękuję Gminie Nałęczów, dziękuję wszystkim SPONSOROM, którym zdrowie naszych najmłodszych nie pozostało obojętne. Do akcji przyłączyli się m.in.: Gmina Nałęczów, Zakład Leczniczy „Uzdrowisko Nałęczów” S.A., Ośrodek Chirurgii Oka prof. Z. Zagórskiego, Nałęczowskie Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji oraz wiele więcej firm, przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, których nie sposób tu wymienić. Jako organizator bardzo dziękuję wszystkim, gdyż kwota do zebrania była niebagatelna, a czasu bardzo mało. Dziękuję lekarzom-radiologom pracującym na pokładzie ambulansu za cierpliwość, wyrozumiałość i uśmiech... Dziękuję też wolontariuszkom Ani i Basi, które dzielnie wspierały lekarzy w czasie badań. Dziękują rodzice i dzieci.

2016

Niestety, nie wszystkim rodzicom udało się zapisać swoje pociechy na te badania, dlatego Nałęczów jest już wpisany na listę na 2016 rok i postaram się, aby zrobić teraz akcję trzydniową. Na razie nie pracuję w żadnym stowarzyszeniu ani fundacji, ale nie wykluczam tego, bo pomaganie uzależnia... :) Do następnej akcji profilaktycznej!

(0 głosów)