Napisane przez  JR
13
Lip
2008

Pitagoras na wesoło

6 czerwca 2008 r. w Gimnazjum w Sadurkach odbył się międzygminny konkurs matematyczny pod patronatem Burmistrza

Miasta Nałęczów. Nosi on nazwę "Maraton Matematyczny z Pitagorasem Łatwiej" a jego mottem są słowa: "Matematyka królową nauk, a Pitagoras przewodnikiem". Głównym organizatorem tego konkursu była p. Jolanta Rybka, ucząca matematyki w Gimnazjum w Sadurkach, zaś współorganizatorami byli nauczyciele matematyki: z Gimnazjum w Nałęczowie p. Małgorzata Żurek, z Gimnazjum w Piotrowicach p. Małgorzata Chabros oraz z Gimnazjum w Wąwolnicy p. Katarzyna Węgorowska. Każda z pań zorganizowała po dwa zespoły trzyosobowe uczniów z klas trzecich i drugich w swoich szkołach.
Tegoroczna pierwsza edycja maratonu odbyła się w Gimnazjum w Sadurkach i obejmowała rozwiązywanie zadań tekstowych z wykorzystaniem twierdzenia Pitagorasa. Uczniowie rozwiązywali cztery wylosowane przez swoich przedstawicieli zadania. Komisja w składzie Małgorzata Chabros, Jolanta Rybka, Katarzyna Węgorowska i Małgorzata Żurek oceniała pokonkursowe prace. Zespoły uplasowały się na miejscach pierwszych i drugich.

Bezbłędnie zadania rozwiązywały, tym samym zajmując pierwsze miejsce w konkursie: zespoły z Gimnazjum w Nałęczowie klasa druga (Mateusz Patyra, Robert Wiczołek, Mateusz Woźniakowski) i klasa trzecia (Paweł Olek, Lutosława Mikowska, Michał Gil-Sanchez), Gimnazjum w Piotrowicach klasa trzecia (Tomasz Oroń, Patrycja Depta, Karolina Pawłocik) i klasa druga (Ludwika Adamczyk, Agnieszka Pszczoła, Kacper Pawłowski) oraz Gimnazjum w Wąwolnicy klasa trzecia (Justyna Gąbka, Agnieszka Jakubaszek, Edyta Niezabitowska), zaś drugie miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum w Sadurkach klasa druga (Monika Rejmak, Magda Weszka, Michał Zarajczyk) i klasa trzecia (Dawid Chlipalski, Michał Depta, Jakub Lipski) oraz Gimnazjum w Wąwolnicy klasa druga (Joanna Głuska, Anita Jakubaszek, Mateusz Siwiec).

Organizatorzy i współorganizatorzy przygotowali dla uczestników tego przedsięwzięcia liczne nagrody dzięki hojnym sponsorom i ofiarodawcom. Nagrody ufundowali:

Nałęczowskie Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji w Nałęczowie,
Sklep Spożywczo-Przemysłowy Krakowiak Piotr, Bochotnica Kolonia 32A,
"MARVIT" ART. SPOŻ. PRZEM. Maria Wójcik, Sadurki 156A,
F.H.U. "DORES" Dorota Woźniak, Tomaszowice Kolonia 35A
oraz rady rodziców każdej ze szkół.

Nauczyciele matematyki byli bardzo zadowoleni z poziomu wiedzy matematycznej uczniów i z takiej formy prezentacji umiejętności matematycznych, zaś uczniowie połączyli przyjemne z pożytecznym. Na pamiątkę wykonano kilka ciekawych zdjęć, rozdano nagrody i podziękowania dla uczestników, organizatorów i sponsorów. Opracowano zbiór zadań konkursowych, który wykorzystywany będzie w kolejnych edycjach naszego przedsięwzięcia. Organizatorzy i uczniowie serdecznie dziękują sponsorom i ofiarodawcom za bardzo ciekawe nagrody i upominki.
Dziękujemy i zapraszamy do kolejnych edycji w następnych latach.

Jolanta Rybka
(0 głosów)