Historia liceum im. Żeromskiego w Nałęczowie
Napisane przez  mw Dział: Szkoły
24
Lis
2004

Historia liceum im. Żeromskiego w Nałęczowie

Szkoła, prowadzona do 98 roku przez kuratorium, a obecnie przez powiat, od początku przechodziła "przekształcenia własnościowe". Powstała jako prywatna w 1944 roku, kiedy z inicjatywy Konrada Szostaka Nauczycielska Spółdzielnia Pracy w Nałęczowie zorganizowała Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne. W 1948 roku patronat nad szkołą - już pod nazwą: Samorządowe Gimnazjum i Liceum - przejęła gmina, w 1950 roku szkoła została upaństwowiona.

   Szkoła była kolejno łączona ze szkołą podstawową (1954, 1976) i od niej oddzielana (1966, 1984). i tułała się po Nałęczowie, by w 1986 znaleźć stałą siedzibę w willi "Janina". Szkoła jest niewielka, nie ma własnej sali gimnastycznej, co jednak nie przeszkadza osiągać uczniom sukcesów sportowych (siatkówka chłopców).
   Liceum im. Żeromskiego jest bardzo mocno zakorzenione w środowisku społecznym i kulturalnym Nałęczowa; szkoła współpracuje z muzeum Prusa, muzeum Żeromskiego, Towarzystwem Przyjaciół Nałęczowa. Od 1984 roku liceum organizuje Nałęczowskie Spotkania Humanistyczne - imprezę o zasięgu ogólnopolskim.
   Wielu nauczycieli, radnych itp. to absolwenci liceum. Można powiedzieć, że jeśli ktoś znaczący w mieście nie jest absolwentem liceum, to znaczy, że pochodzi spoza do Nałęczowa.
   Szkoła dumna jest ze swoich absolwentów, z których wielu kończy studia z bardzo dobrymi wynikami, kontynuuje pracę naukową na uczelniach. Wielu z absolwentów po skończeniu studiów wraca do szkoły jako nauczyciele.
(0 głosów)