Napisane przez  MK
16
Sty
2007

12. Bieg Sylwestrowy

"Rekordowy" Nałęczów - Sao Paulo

   Już po raz XII nasze miasto gościło uczestników Biegu Sylwestrowego ,,Nałęczów - Sao Paulo". Dla niewtajemniczonych, o ile jeszcze tacy w naszym mieście są - nazwa biegu nawiązuje do mającej największe tradycje imprezy sylwestrowej, jaka od 1925 roku odbywa się w Brazylii.

Nałęczowski bieg jest jednak prawdopodobnie jedynym na świecie, w którym start do biegu następuje pięć minut przed północą 31 grudnia, a do mety zawodnicy dobiegają już 1 stycznia nowego roku. Impreza rozgrywana jest cyklicznie od 1995 roku, a jej głównym inicjatorem jest Stanisław Marzec (zapewne doskonale znany nałęczowianom sympatyczny wuefista z Czesławic oraz utytułowany biegacz m.in. czterokrotny triumfator omawianego biegu).

   W tym roku na trasę zawodów stawiła się rekordowa liczba 131 zawodników. Oprócz zawodowców na trasę wyruszyło wielu amatorów. Niektórzy z nich, wpasowując się w karnawałowy nastrój świetnie dopingujących kibiców, przywdziali iście nie sportowe stroje- nie zabrakło cylindrów, czapek mikołajkowych, jak i też samego, dźwięczącego dzwonkami Św. Mikołaja. Na trasie biegu pojawił się również weteran biegów ulicznych, Jan Niedźwiedzki z Warszawy, który w tym roku skończy 81 lat. Dla sympatycznego Pana Jana był to jubileuszowy 10 start w Nałęczowskiej imprezie. Niezmordowany osiemdziesięciolatek nie tylko ukończył bieg, ale i utarł nosa wielu młodszym biegaczom, których w pięknym stylu pozostawił za sobą na trasie biegu.

   W tym roku jako pierwsi, na tle wybuchających fajerwerków i lejącego się szampana, do mety dotarli Ukrainiec Taras Salo wśród mężczyzn i Justyna Bąk z Biłgoraja wśród kobiet. Wyniki, jakie uzyskali są zdecydowanie lepsze niż odnotowywane w poprzednich latach, lecz niestety nie można uznać ich za rekordowe, bowiem tegoroczna trasa biegu, ze względu na liczną frekwencję została nieco skrócona i nie przekraczała 7 kilometrów. Szkoda, ponieważ tegoroczna aura sprzyjała szybkiemu bieganiu.
   Jak zwykle po zakończeniu zmagań zawodnicy i organizatorzy udali się na zabawę sylwestrową podczas której ogłoszono oficjalne wyniki, oraz rozdano puchary i nagrody najlepszym w poszczególnych kategoriach wiekowych. Jak wieść niesie zabawa trwała do białego rana.

WYNIKI 12. BIEGU SYLWESTROWEGO

Bieg open - około 6600 m

mężczyźni (czołowa dziesiątka):
1. Taras Salo (Ukraina) - 17.48
2. Dariusz Kuzdra (Agros Zamość) - 18.11
3. Tomasz Chawawko (MKS Dąb Dębno) - 18.28
4. Rafał Nowak (Budowlani Częstochowa) - 18.30
5. Łukasz Bednarski (UMKS Ostrowia Ostrowiec Świętokrzyski) - 18.30
6. Jarek Kondiuk (Ukraina) - 18.46
7. Daniel Wosik (UMKS Ostrovia Ostrowiec Świętokrzyski - 18.55
8. Andrij Tarasenko (Ukraina) - 19.19
9. Paweł Hundz (Puławy) - 19.38
10. Kamil Kowalski (Lublin) - 19.51;

kobiety (czołowa piątka):
1. Justyna Bąk (Sparta Biłgoraj) - 20.46
2. Oksana Pustylko (Ukraina) - 23.36
3. Katarzyna Siwek (KB Arturówek Łódź) - 25.55
4. Magdalena Karaś (Płock) - 28.12
5. Aleksandra Glin (Gimnazjon Warszawa) - 29.24

Bieg amatorów - 1000 metrów

kobiety:
1. Dorota Szymańska (Dęblin) - 9.10
2. Małgorzata Pieluchowska (Lublin) - 9.11
3. Beata Igras (Chełm) - 11.24;

mężczyźni:
1. Łukasz Kardas (Dęblin) - 7.14
2. Marek Górniak (Wojciechów) - 10.24
3. Jakub Kosidło-Wąsik (Lublin) - 11.24;

niepełnosprawni: Ryszard Sawa - 13.17.

POMOGLI W ORGANIZACJI BIEGU
Honorowy patronat nad biegiem sprawował burmistrz Nałęczowa Andrzej Ćwiek.
Do organizacji włączyły się: Urząd Miasta Nałęczów, Urząd Marszałkowski w Lublinie, Krajowa Rada Zrzeszenia LZS w Warszawie, Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Lublinie, Agro-Natura oraz MDK w Nałęczowie, straż pożarna, policja, Starostwo Powiatowe w Puławach, PKO BP/O Lublin, SM Przedwiośnie w Nałęczowie, firmy ZBWiK Marka Zadury, Nałęczowskie Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji, Polisa-Życie, Bank Spółdzielczy w Nałęczowie, Marek Wywiórka, Sanatorium Związku Nauczycielstwa Polskiego, Ośrodek Chirurgii Oka Zbigniewa Zagórskiego, BPH w Nałęczowie, SKOK Chmielewskiego, PHU Aster, sklep wielobranżowy ,,Hanna", hotel ,,Przepióreczka", Amex, bar Bażant, hurtownia Wiktoria, sklep spożywczo-przemysłowy p. Krakowiaków z Antopola.

M.K
fot Piotr Marzec
(0 głosów)