Napisane przez  WDŁ
09
Sty
2016

Z Boryną entuzjastycznie

- Oto gwiazda Trzech Króli, betlejemska gwiazda, przy której blasku Pan nasz się narodził, niech będzie święte imię Jego pochwalone! […]

- Czas wieczerzać, kiedy słowo ciałem się stało! – rzekł Roch. Weszli do domu i zaraz też obsiedli wysoką i długą ławę.[…] Boryna się przeżegnał i podzielił opłatek pomiędzy wszystkich, pojedli go ze czcią, kiedy ten chleb Pański. […] A chociaż głodni byli, boć to dzień cały o suchym chlebie, a pojadali wolno i godnie.

Najpierw był buraczany kwas, gotowany na grzybach z ziemniakami całymi, a potem przyszły śledzie w mące obtaczane i smażone w oleju konopnym, później zaś pszenne kluski z makiem, a potem szła kapusta z grzybami, olejem również omaszczona, a na ostatek podała Jagusia przysmak prawdziwy, bo racuszki z gryczanej maki z miodem zatarte i w makowym oleju uprużone, a przegryzali to wszystko prostym chlebem, bo placka ni strucli, że z mlekiem i masłem były, nie godziło się jeść dnia tego.

Reymontowskie wersy rozpoczęły tradycyjne, coroczne świąteczne spotkanie seniorów prowadzone w prawdziwie literackim stylu przez nową prezes KS „Jesienni Entuzjaści” Marię Przybyłko. Przy świątecznym stole w restauracji „Przepióreczka” zasiedli społem „Entuzjaści”, „Ziemianki” i ich goście. W imieniu zarządu klubu życzenia zebranym złożyła Maria Wilkoławska.

Jest w moim kraju zwyczaj,
że w dzień wigilijny Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda rodzinnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie…

Strofy C. K. Norwida w wykonaniu Marty Kajki zapowiedziały łamanie się opłatkiem. A potem… jak u Boryny. Na białym obrusie burakowy pieprzny barszcz i kapusta z grzybami w pierogach i ciemny chleb z ziarnem słonecznika. Zamiast gryczanych placuszków jednakowoż placek makowy i piernik oraz rybka. I dużo kolędowania. A także chęci podzielenia się własną twórczością. Panie Maria, Hanna i Grażyna cytowały swoje wiersze, pani Anna dzieliła się wspomnieniem o jasełkach. Szczególnie wzruszająco zabrzmiało wyznanie Grażyny Stępniak: Dobrze, że jesteście. Bez Was ten świat byłby niekompletny! Dziękuję, że jesteście. Dziękuję, że Was mam!

Na długo w pamięci seniorów pozostaną słowa rzadko słyszanej współczesnej kolędy, wyśpiewanej przez Helenę Broniewską:

Biała ziemia prosi Ciebie Jezu
Abyś ludziom serca dzieci dał.
Biała ziemia prosi Cię Maleńki
Abyś sercem świata został nam.

(0 głosów)