Napisane przez  KK
08
Paź
2013

IV Festiwal Produktu Lokalnego

Smak, pasja, tradycja

28 lipca br., w upalne niedzielne popołudnie plac przy Starych Łazienkach zapełniły tłumy gości. Kilka tysięcy widzów wzięło udział w czwartej już edycji Festiwalu Pro duktu Lokalnego, pod patronatem Marszałka Lubelskiego Krzysztofa Hetmana oraz Burmistrza Nałęczowa, zorganizowanego przez prężnie działającą Lokalną Grupę Działania „Zielony Pierścień”.

Pod festiwalowym namiotem (idealnie chronił przed słońcem!) na gości czekało ponad 40 stoisk z lokalnymi wyrobami spożywczymi i rękodziełem. Można było skosztować niepowtarzalnych w smaku wypieków, pierogów, pasztetów z cukinii, konfitur... Coś dla siebie znaleźli także miłośnicy trunków, którzy mogli raczyć się wybornymi nalewkami oraz skosztować doskonałych win.

Wystawcami byli przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, kwatery agroturystyczne, koła gospodyń wiejskich i rolnicy z 11 stowarzyszonych w LGD gmin (Baranów, Janowiec, Kazimierz Dolny, Końskowola, Kurów, Markuszów, Nałęczów, gmina Pu-ławy, Wąwolnica, Wojciechów i Żyrzyn). W tym roku można było także posmakować produktów lokalnych oferowanych przez Francuzów i Węgrów, którzy przyrządzili swój tradycyjny gulasz.

Podczas festiwalu prezentowano rzemiosło i rękodzieło, jak również usługi oraz pamiątki turystyczne. Zainteresowaniem cieszyły się jak zawsze, pokazy – tkania na tradycyjnym warsztacie tkackim, toczenia glinianych naczyń, czy wytwarzania tradycyjnych ozdób. Uczcie dla ciała towarzyszyła uczta dla ducha. Ze sceny płynęły swojskie melodie i pozytywna energia. Zagrały lokalne zespoły muzyczne, w tym „Kapela Nałęczowska”. Z recitalem piosenek francuskich wystąpił Gerard Poncelet, wiceburmistrz miasta partnerskiego Nałęczowa – Longueau.

Organizatorzy zaproponowali przejście questów po Nałęczowie, co okazało się strzałem w dziesiątkę (szczególnie wśród rodzin z dziećmi). Na odkrywców, którzy zdobyli skarb, czekały pamiątkowe gadżety.

Finałem imprezy było wręczenie certyfikatów Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień” wytwórcom wybranych produktów lokalnych. W tym roku Zarząd LGD przyznał certyfikaty 36 lokalnym wyrobom. Wśród wytwórców z terenu Gminy Nałęczów certyfikaty otrzymali:

  • w kategorii produkt spożywczy Kazimiera Wójtowicz (kaszak wiejski),
  • w kategorii sztuka/rękodzieło Wiesława Dobrowolska-Łuszczyńska Pracownia Regionalna „W stronę Ziemianek” (wyroby tkackie: chodniki, kilimy) oraz Halina Kurek (makatka kuchenna „Ziemianka”),
  • w kategorii pamiątka turystyczna Monika Matuła-Wetzlich (komplet szydełkowy – „Podwieczorek w Nałęczowie”) oraz Piotr Bednarczyk (szklana bombka ręcznie malowana z motywami architektury regionalnej).

– Rękodziełem zajmuję się od ponad dziesięciu lat i wraz z koleżankami z Klubu Haftu „Ziemianka” uzyskałyśmy wcześniej zbiorowe certyfikaty, ten jest pierwszym indywidualnym certyfikatem za moje wyroby tkackie – mówi Wiesława Dobrowolska-Łuszczyńska i już dziś zaprasza do swojej pracowni, takiej z prawdziwego zdarzenia, która ruszy w maju 2014 r.– Przyznane certyfikaty potwierdzają jakość wyrobów, przynależność do dziedzictwa narodowego poprzez ich związek z miejscową, często długoletnią tradycją kulturową. Pozwalają na posługiwanie się znakiem „Produkt Lokalny” i dystrybucję zarówno podczas festiwali, jak i kiermaszy produktów lokalnych. Wszystkie certyfikowane wyroby są produktami unikalnymi, dostępnymi wyłącznie w danym regionie. Stanowią zawsze wyjątkową pamiątkę dla kuracjuszy, wczasowiczów i turystów odwiedzających Nałęczów.

– Cieszę się z tego wyróżnienia, to mój pierwszy certyfikat. To motywuje do dalszej pracy, nobilituje, daje nowe możliwości – mówi Monika Matuła-Wetzlich, której zamiłowanie do szydełkowania, haftu zaszczepiła jeszcze w podstawówce pani Krystyna Tarka. – Teraz turyści, kuracjusze mogą kupić oryginalne pamiątki, nawiązujące do lokalnej tradycji.

– Ciągle odnajdują się stare rodzinne fotografie, świadczące o tradycji tkackiej w gminie Nałęczów. Jestem przekonana, że zgromadzona już dokumentacja pozwoli odtworzyć dziesiątki pięknych wzorów tkanin, którymi cieszyli się dawni mieszkańcy tych okolic. – dodaje pani Wiesława, pasjonatka tkactwa, jedna z ośmiu twórców, którym Zarząd LGD przyznał specjalne nagrody za zgłoszone w tym roku produkty.

Certyfikowane produkty lokalne można nabyć na kiermaszu produktów lokalnych (plac przed NOK w czwartą niedzielę miesiąca) oraz w izbach produktów lokalnych.

(0 głosów)