Napisane przez  WDŁ
22
Lip
2010

Penelopa z różą

W Międzynarodowym Dniu Książki i Praw Autorskich, przypadającym zawsze w dniu 23 kwietnia, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Faustyny Morzyckiej w Nałęczowie zaprosiła swoich wiernych czytelników na spotkanie autorskie z Anną Wójtowicz.

Święto wywodzące się z katalońskiego zwyczaju obdarowywania w dniu św. Wojciecha bliskich książką i różą dyrektor biblioteki Katarzyna Wójcik poświęciła promocji najnowszego tomiku poetyckiego nałęczowskiej poetki.

Tomik to osobliwy. Opatrzony tytułem "Penelopy ląd odnaleziony" ma formę tryptyku, w którym wiersze przeplatają się z nastrojowymi fotografiami wykonanymi przez autorkę podczas jej wędrówek po Polsce i Europie. Część I "Podziel się niepokojem" zawiera utwory pełne odniesień do własnej twórczości i innych poetów, egzystencjalnych pytań i patriotycznych niepokojów. Część III "Penelopy ląd odnaleziony" skupia utwory pełne reminiscencji z podróży po miejscach wypełnionych zabytkami architektury, zbiorami muzealnymi z płótnami najbardziej uznanych mistrzów, pamiątkami historycznymi, muzycznymi, literackimi, będącymi źródłem poetyckiej refleksji. Mocno na tym tle brzmią słowa tekstów utworów wyraźnie kreujących świat wartości autorki, jawiącej się jako reprezentantka kobiecości świadomej, opartej na tradycyjnym kanonie wartości, odważnie przeciwstawiającej się światu.

Niezwykle oryginalna jest część II tomiku zatytułowana. "Językami ludzi i aniołów" zawierająca wiersze miłosne stworzone w j. polskim i przetłumaczone na język włoski, francuski, niemiecki, angielski, rosyjski i hiszpański. Są to utwory bliskie wielu rówieśnikom autorki, o czym świadczyła spontaniczna reakcja jednego z uczestników spotkania, który zapragnął odczytać wiersz w języku Tatiany i Oniegina. Wysłuchano także wiersza w języku Lotty i Wertera w interpretacji autorki. W prezentowanym tomie znalazł się komentarz literacki "Marzenia na dziś, jutro i wczoraj" pióra poety Waldemara Michalskiego. Prezentacji twórczości w dalszym ciągu najmłodszej poetki Nałęczowa towarzyszyła piękna wystawa jej prac fotograficznych, przygotowana przez Marka Bartkowiaka z Nałęczowskiego Ośrodka Kultury. Tomiki jej wierszy można kupić w nałęczowskiej bibliotece oraz w księgarni "U Hieronima" mieszczącej się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

autor: WDŁ
(0 głosów)