Napisane przez  red
22
Lip
2010

Jubileusz 30-lecia Adama Panka

Na Zamku Lubelskim odbyła się uroczystość 30-lecia twórczości artystycznej i pracy pedagogicznej Adama Panka (26.02).

Artysta ukończył nałęczowskie Liceum Sztuk Plastycznych oraz studia artystyczne w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w Pracowni Linorytu i Rysunku. Początkowo był nauczycielem w nałęczowskim "Plastyku", a jednocześnie rozpoczął pracę asystenta na Wydziale Artystycznym UMCS.

Uprawia grafikę artystyczną i warsztatową - linoryt, rysunek, ekslibris. Swoje prace wystawiał na 24 wystawach indywidualnych, uczestniczył w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.
Na wystawie jubileuszowej zaprezentował dwa zamknięte cykle zatytułowane "Droga i Życia" i "Drzewo Życia". Preferuje technikę tradycyjną, czyli linoryt.
- Staram się - mówi Jubilat - aby linia, faktura, walor, światło i przestrzeń w moich grafikach były dominujące, czasem dosadne, wyrażające moje przeżycia, moją wizję drogi życiowej człowieka. Urzekając perfekcyjnie wypracowanymi graficznymi kompozycjami, nie pozwala na szybkie oderwanie od nich wzroku, zmusza do zadumy i współuczestnictwa we frapującej go wyobraźni.
Artysta został uhonorowany nagrodą Prezydenta Miasta Lublin oraz Burmistrza Nałęczowa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania kultury.

autor: (RED)
(0 głosów)