Napisane przez  BS
18
Paź
2007

Nałęczowska nutka

To nazwa statuetki, którą zdobyli najlepsi, zdaniem jurorów, młodzi wokaliści podczas I Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Nałęczowska Nutka". Przez dwa dni (29-30.09.2007) w Pałacu Małachowskich dzieci i młodzież z Białorusi, Ukrainy i z regionu lubelskiego prezentowały swój repertuar wokalny od bluesa do klasykę.


Podczas niedzielnego koncertu zaśpiewali laureaci festiwalu i odebrali zasłużone "Nałęczowskie Nutki". Dwie znakomite młode śpiewaczki Jana Tokowa ( I nagroda "Złota Nutka") z Białorusi i Natalia Moroz - Ukraina ( II nagroda- "Srebrna Nutka"), zaprezentowały bardzo dojrzałe, w pełni ukształtowane emisyjnie glosy. Wspomniane wokalistki prezentowały się w najstarszej grupie wiekowej 14-19 lat. Goście z Białorusi i Ukrainy przygotowali swoje występy niezwykle starannie. Młodzi artyści zadbali nie tylko o stronę wokalna, ale również o kostiumy i choreografię. W koncercie laureatów wystšpiła także spora grupa rozśpiewanych artystów z województwa lubelskiego. W drugiej kategorii wiekowej najbardziej podobali się dwaj wspaniali chłopcy;

Bartłomiej Jakub Kawałek ( I- nagroda) z Centrum Kultury i Promocji w Strzyżewicach i Maciej Łukasiewicz ( III nagroda "Brązowa Nutka") z Opola Lubelskiego. Ich swoboda sceniczna i znakomite interpretacje wokalne wprawiły w zachwyt nie tylko publiczność, ale także wiceburmistrza Nałęczowa - Mariusz Topolskiego.

Bardzo podobały się również występy: Katarzyny Kawałek, śpiewającej w stylu jazzowym oraz Anny Grzegorczyk z PSM w Nałęczowie, która przepięknie wykonała piosenkę ludową sławiącą nasz rodzimy Wojciechów (wyróżnienie).
W grupie najmłodszej (7-10 lat) jak diamenciki błyszczały Monika Krzyżak ("Złota Nutka"), Katarzyna Gąbka ("Srebrna Nutka") i Aleksandra Tarkowska ("Brązowa Nutka") - wszystkie dziewczynki śpiewają w Strzyżewicach.

Festiwal ten okazał się znakomitym pomysłem na pokazanie młodych talentów wokalnych. Inicjatorka i dyrektor Festiwalu zorganizowała wszystko w najdrobniejszych szczegółach, dlatego też usłyszała wiele podziękowań i ciepłych słów od publiczności i zaproszonych gości. Nasi wschodni sąsiedzi z Ukrainy i Białorusi wyjechali bardzo zadowoleni obiecując dalszą współpracę. Życzylibyśmy sobie więcej takich znakomitych przeglądów, gdyż tylko w ten sposób możemy odkrywać młode talenty. Dyr. W. Sieczkowskiej- Kos życzymy kolejnych, równie udanych festiwali oraz dużo osiągnięć na niwie artystycznej.

Bożenna Saulska
adiunkt UMCS w Lublinie- przewodnicząca jury
(0 głosów)