Napisane przez  WDŁ
17
Maj
2007

Świąteczna wyprawa haftów

   Klub Haftu "Ziemianka" otrzymał zaproszenie do przygotowania świątecznej wystawy haftów w Słupsku. W dniach 28.III - 2.IV na Pomorzu przebywała czteroosobowa grupa nałęczowian, której zadaniem było dowieźć na miejsce eksponaty oraz przygotować prezentację. Podróż sfinansował Nałęczowski Ośrodek Kultury, pozostałe koszty uczestnicy wyprawy ponieśli sami.


   Małżeństwo Tarków znalazło zatem nocleg u Władysława Markuszewskiego w Ustce, zaś Wiesława Dobrowolska-Łuszczyńska i Sabina Seroczyńska-Kozuba skorzystały z gościny u państwa Krystyny i Bogdana Kaczmarskich w Słupsku. Przez dwa dni z pomocą plastyków z Klubu Plastyka im. St. Morawskiego przygotowano wystawę według scenariusza W. Dobrowolskiej-Łuszczyńskiej i K. Tarki.

   Słupski Ośrodek Kultury dzięki współpracy z parafią św. Jacka miał do dyspozycji Galerię św. Jerzego usytuowaną w zbytkowanym, dawnym kościele szpitalnym oo. Dominikanów, dziś kaplicy św. Jacka położoną w pobliżu Zamku Książąt Pomorskich. Średniowieczna rotunda doskonale nadawała się na wystawę "Świątecznie w polskim i europejskim domu - Wielkanoc". Obrazy haftowane o treści religijnej, na czele z "Pietą" wykonaną przez Annę Wziątek, szydełkowe koszyczki do święconego, obrazy haftowane i obrusy z motywami wielkanocnymi, urocze drobiazgi (kurki, króliki, pisanki, karty świąteczne), przepiękna atłasowa poducha z haftem ilustrującym życie kurzej rodziny (dzieło Marty Kajki) zachwyciły wszystkich, którzy przybyli na wernisaż w niedzielę 1 kwietnia. Tłem do eksponatów świątecznych stały się wykonywane od pięciu lat, serwety, serwetki poduszki z wzorami zaczerpniętymi ze Szkoły Ziemianek w ramach tzw. kolekcji nałęczowskiej. Każdy ze zwiedzających mógł się zaopatrzyć w barwny katalog wydrukowany własnym sumptem przez prezes Klubu Haftu. Poszczególne stoiska ozdabiały pisanki z wzorami puławskimi i garbowskimi wykonane przez młodzież z Liceum Plastycznego w Nałęczowie. Uroku dodawały przywiezione z Nałęczowa palmy wielkanocne. Pozostawione przez zwiedzających wystawę pisemne opinie, sławią kunszt nałęczowskich ziemianek, oryginalność pomysłów i precyzję wykonania. Nałęczowska wystawa była eksponowana w Słupsku do 6 maja 2007 roku, a w dniach 9-13 maja można ją było oglądać w salach Pałacu Małachowskiego w Nałęczowie.

WDŁ
(0 głosów)