Napisane przez  red
20
Lis
2002

50 -lecie twórczości Stanisława Strzyżyńskiego

Dobiegający do końca 2002 rok dla Stanisława Strzyżyńskiego jest rokiem jubileuszowym. Mija 50 lat jego, jakże bogatej, twórczości rzeźbiarskiej, a także prawie 50 lat jego pobytu w Nałęczowie. Przy okazji warto wspomnieć, że w ubiegłym roku obchodził, wraz ze swoją żoną Ewą, Złote Gody szczęśliwego pożycia małżeńskiego, w przyszłym natomiast będzie świętował 80. rocznicę swoich urodzin.

   Z miastem tym związał się przez przypadek, kiedy to chcąc się ukryć przez jakiś czas przed funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa musiał zrezygnować z posady asystenta rzeźby u prof. Wojtowicza na Wyższej Uczelni Sztuk Pięknych w Poznaniu i zaszyć się w jakiejś małej miejscowości. Tutaj podjął pracę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, przepracowując w nim 30 lat, wychowując i stając się mistrzem dla wielu pokoleń artystów. Nie ograniczając się do swojej pracy twórczej i zawodowej podejmował i nadal podejmuje wiele inicjatyw społecznych. Był inicjatorem i współorganizatorem plenerów rzeźbiarskich i medalierskich w Nałęczowie. Pracował w Radzie Miejskiej, we władzach Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Artystów Rzeźbiarzy, był rzeczoznawcą Ministerstwa Kultury i Sztuki.

    Dorobek artystyczny Stanisława Strzyżyńskiego jest imponujący. Brał udział w ponad 250. wystawach, w tym w ponad 100 ogólnopolskich i międzynarodowych, zorganizował 16. wystaw indywidualnych. Zrealizował 13. pomników m.in.: pomnik ku czci ofiar faszyzmu - Bełżec 1964, pomnik Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt - Dęblin 1966, pomnik upamiętnienia Walk Kampanii Wrześniowej - Kock 1968, "Pomnik Partyzantów" - Rąblów 1969, pomnik "Pamięci rozstrzelanych rodzin", Zbędowice 1981, pomnik ku czci pomordowanych przez UB - Puławy 1995, "Pomnik w hołdzie 17 żołnierzy AK poległych w walce z NKWD w 1945 r." - Nałęczów 1996 i ponad 20. rzeźb monumentalnych, w tym 6 metrowej wysokości Chrystusa Zbawiciela ustawionego na 8. metrowym postumencie w Warszawie na zamówienie Marka Kotańskiego. Pracę tę wykonał społecznie wraz z synem, również rzeźbiarzem, Zbigniewem Strzyżyńskim. Do tego należy doliczyć liczne rzeźby plenerowe w Nałęczowie, Zamościu, Świdniku, Kraśniku, Lublinie, około 100. portretów rzeźbiarskich, kilkadziesiąt medali i cykli medalierskich, oraz ponad sto obrazów olejnych.
   Otrzymał wiele nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach rzeźbiarskich oraz kilkanaście medali i odznaczeń państwowych za twórczość artystyczną i działalność społeczną.
   W jubileuszowym roku nie udało się zorganizować dużej, retrospektywnej wystawy Stanisława Strzyżyńskiego. Zabrakło sponsorów na organizację wystawy i wydanie katalogu. Planowana była we wrześniu br. w galerii Domu Chemika w Puławach. Niemniej kilka instytucji, organizacji, władze miasta Nałęczowa, przyjaciele docenili wkład artysty w rozwój kultury Nałęczowa, w propagowanie miasta przez swoją twórczość w kraju i zagranicą. 3 maja br. Stanisław Strzyżyński został odznaczony przez prezydenta Polski Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, również w maju Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa w swoim roczniku Głos Nałęczowa zamieściło w Galerii Głosu przegląd prac artysty, w październiku Piotr Kmieć przygotował kameralną wystawę w Małej Galerii w PLSP w Nałęczowie. Była to bardzo udana prezentacja wycinka twórczości artysty na której pokazano portrety m.in. Tatarkiewicza i Baszanowskiej, kilka uproszczonych głów nie będących portretami konkretnych ludzi, a wyrażających bardzo sugestywnie człowieczeństwo, jego los i przeznaczenie oraz płaskorzeźby "Wszyscy Święci".
    6 października przyjaciele artysty z Klubu Byłych Pracowników Oświaty oraz z Domu Kultury przygotowali w ramach II Nałęczowskiej Jesieni z Seniorem bardzo uroczysty Benefis Artysty.

   Doskonałym zwieńczeniem jubileuszu było odsłonięcie pomnika Bolesława Prusa wykonanego przez jubilata razem ze Zbigniewem Strzyżyńskim w nałęczowskim parku przed Pałacem Małachowskich. Uroczystość odbyła się 20. października, a odsłonięcia dokonali: burmistrz Nałęczowa Wojciech Wójcik, prezes "Uzdrowiska Nałęczów" Wojciech Gucma i kierownik Muzeum Bolesława Prusa Halina Bukowska.
   Nie jest to jednak koniec uroczystości jubileuszowych. Jak dowiedzieliśmy się od Stanisława Strzyżyńskiego, przygotowuje on jeszcze w listopadzie wystawę plenerową w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie i wydanie z okazji jubileuszu katalogu. W jego imieniu zapraszamy wszystkich naszych czytelników na wernisaż wystawy oraz życzymy jubilatowi wielu jeszcze sukcesów artystycznych i satysfakcji z pracy twórczej.
(red)
  • 1Stanisław Strzyżyński z synem Zbigniewem
  • 2"Ławeczka z Prusem" w Parku Zdrojowym w Nałęczowie
  • 3Pomnik w hołdzie 17 żołnierzy AK poległych w walce z NKWD w 1945 roku
(0 głosów)