Napisane przez  red
12
Maj
2008

Pozbądź się "elektrośmieci"

Niedawno ruszył projekt "Recykling komputerów oraz pozostałego sprzętu elektronicznego i elektrycznego" realizowany przez Regionalne Stowarzyszenie Działań Społecznych "U Źródła" z Nałęczowa we współpracy z producentem komputerów firmą ICom Sp. z o.o.

- Zbieramy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny na terenie województwa lubelskiego. Sprzęt można do starczać osobiście lub uzgodnić termin i sposób odbioru, dokonując zgłoszenia mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - informuje Marta Kempisty, prezes stowarzyszenia "U Źródła". - Już funkcjonują punkty zbierania "elektrośmieci" w Lublinie, Annopolu oraz w Nałęczowie. Niepotrzebny sprzęt elektroniczny i elektryczny można zostawiać w Szkole Podstawowej w Nałęczowie przy ul. Prusa, od poniedziałku do piątku. Sprzęt zostanie odebrany na koszt organizatora akcji. Przyłączając się do niej, przyczyniamy się do ochrony środowiska.
Unijne dyrektywy zobowiązują Polskę do wprowadzenia przepisów dotyczących zbierania elektrycznych i elektronicznych odpadów.

Za wyrzucenie na śmietnik zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego grozi kara do 5.000,00 zł. Przedsiębiorcom za nieprzestrzeganie przepisów związanych ze zużytym sprzętem grożą kary nawet do 50.000,00 zł. Niestety większość sprzętu trafia do śmietników, stwarzając zagrożenie dla środowiska. Sklepy i hurtownie wprawdzie mają obowiązek przyjmować zużyty sprzęt, ale robią to tylko wówczas, gdy klient kupuje taki sam produkt. Wyspecjalizowane firmy mogą przyjąć każdą ilość "elektrośmieci" zapewniając ich odpowiednie przetworzenie. Na terenie województwa lubelskiego zostało zgłoszonych 200 firm zajmujących się zbieraniem, ale w większości są to firmy handlowe, które przyjmują zużyty sprzęt tylko przy zakupie nowego. Punktów zbierania, gdzie można oddać zużyty sprzęt bez zakupu nowego jest nadal za mało. Od momentu wejścia w życie ustawy w Polsce udało się zebrać zaledwie około 5 tys. ton zużytego sprzętu, konsumenci niechętnie się go pozbywają.

Dlatego Regionalne Stowarzyszenie Działań Społecznych "U Źródła" w partnerstwie z firmą ICom postanowiło przeprowadzić działania edukacyjne w zakresie prawidłowego gospodarowania zużytym sprzętem elektronicznym. W ramach projektu przewidziane są w okresie kilku miesięcy zintensyfikowane i zintegrowane działania mające na celu pobudzenie świadomości recyklingowo- -proekologicznej społeczności lokalnych, kręgu biznesu, a także władz samorządowych i wojewódzkich. Celem programu jest kształtowanie właściwych postaw ekologicznych poprzez sygnalizowanie zagrożeń, jakie dla środowiska stanowi zużyty sprzęt elektroniczny, wskazanie, w jaki sposób można te zagrożenia zminimalizować, motywowanie do podejmowania działań sprzyjających ochronie środowiska, rozwijanie systemu selektywnego zbierania odpadów.

Zebrany sprzęt zostanie zważony i odebrany ze szkół. Trzy szkoły, które uzyskają najlepsze wyniki w zbiórce sprzętu, otrzymają nagrody ufundowane przez organizatora oraz partnerów. Nagrodami w konkursie będą: laptop, projektor, urządzenie wielofunkcyjne (faks-drukarka-skaner). Dla najbardziej zaangażowanych uczniów będą dodatkowe nagrody - odtwarzacze IPOD, MP4 i MP3.

(0 głosów)