Napisane przez  red
21
Mar
2015

Co nowego w muzeach literackich?

Od lutego br. co miesiąc zmienia się dzień wolnego wstępu do Muzeum Stefana Żeromskiego i Muzeum Bolesława Prusa – oddziałów zamiejscowych Muzeum Lubelskiego w Lublinie. W kwietniu bezpłatnie można zwiedzać muzea w każdy piątek.

Placówki czynne są dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 17.00. Od czerwca do końca sierpnia muzea mają być czynne od godz. 10.00 do 18.00.

Od 1 kwietnia br. po. kierownika Muzeum Stefana Żeromskiego jest Przemysław Sołdek, zaś dotychczasowa wieloletnia kustosz Maria Mironowicz-Panek odchodzi na emeryturę, ale – jak mówi – nie rozstaje się z muzeum, gdyż kontynuuje pracę nad swoją książką o Oktawii Żeromskiej i Adasiu oraz zajmie się organizacją spotkania upamiętniającego Stanisława Witkiewicza w ramach obchodów Roku Witkiewiczów ustanowionego przez Senat.

Coraz głośniej mówi się o konieczności remontu Pałacu Małachowskich i to właśnie z uwagi na stan techniczny pałacu nowa dyrektor Muzeum Lubelskiego w Lublinie – dr Katarzyna Mieczkowska-Czerniak szuka w Nałęczowie nowej lokalizacji dla, funkcjonującego tu od 54 lat, Muzeum Bolesława Prusa. Jeśli nie znajdzie się miejsce dla Muzeum B. Prusa w Nałęczowie, zbiory trafią do Lublina.

Do sprawy powrócimy.

(0 głosów)