Napisane przez  MK
14
Lis
2006

Nominacja za "Stodołę"

   Biuro architektoniczne "Stelmach i Partnerzy" z Lublina znalazło się w gronie nominowanych do nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich. SAP corocznie przyznaje tą nagrodę, uznaną w środowisku architektonicznym za najbardziej prestiżową w Polsce. "Stelmach i Partnerzy" otrzymali nominację do najlepszej "siódemki budynków 2005" za projekt obiektu "Jesienna Rezydencja" wybudowanego w Nałęczowie przy ulicy Kościuszki.

Omawiany projekt miał za konkurencję choćby tak znany już budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, czy też Audytorium Maximum. W uzasadnieniu desygnacji podkreślono "nowatorskie i twórcze kształtowanie bryły oraz prostotę i funkcjonalność". Jurorów zachwyciło również dobre zastosowanie detali i kolorów. W podsumowaniu nominacji zauważono również, że budynek może być uznany za doskonałą promocję współczesnej architektury.

   Decyzja SAP może jednak nieco dziwić. Omawiany budynek nie budzi bowiem nader dużej euforii wśród mieszkańców Nałęczowa. O niechęci do tej budowli świadczyć może na przykład fakt, iż potocznie nazywany on jest "stodołą" lub też "spichlerzem". Entuzjazmu dla tego dzieła współczesnej architektury nie wykazują również kuracjusze. W opiniach zapytanych przeze mnie osób powtarzały się zarzuty dotyczące ponurej kolorystyki budowli, jej odpychającej monumentalności oraz dysonansu, jaki rysuje się pomiędzy nim, a willową stylistyką Nałęczowa.
   Opinie te ku rozpaczy kierownictwa uzdrowiska, mają swój pragmatyczny wymiar. Omawiany budynek stoi bowiem, już od wielu miesięcy pusty, z powodu braku chętnych na wykupienie w nim apartamentów.
   Cóż, może marketingowcy z uzdrowiska powinni skierować swoją ofertę do członków kapituły przyznających "Nagrodę Roku 2005" z ramienia Stowarzyszenia Architektów Polskich. Z drugiej strony jednak może nie warto podważać wyroków szanownego architektonicznego forum, w końcu "Wieża Eiffla" na początku istnienia była architektoniczną solą w oku dla wielu mieszkańców Paryża, by w końcu zostać symbolem tego miasta. Być może podobny los spotka i nałęczowską budowlę.

   Ciekawostką może być fakt, że Biuro architektoniczne "Stelmach i Partnerzy" jest laureatem zeszłorocznej edycji konkursu. Rok temu, bowiem ich projekt "Centrum Hydroterapii" w Nałęczowie (popularne "Atrium"), otrzymał główną nagrodę. Swoją drogą również i ten werdykt zadziwił wielu mieszkańców naszego miasta. Niemniej jednak z upływem czasu budynek "Atrium" nie budzi już takich kontrowersji jak na początku swego istnienia.
   Z dziennikarskiego obowiązku dodam tylko, że tegorocznym zwycięzcą konkursu okazał się projekt "Polskiego Pawilonu zbudowany z okazji światowej wystawy Expo2005 w Japonii".

M.K
(0 głosów)