Dział: Kolejka

Wspomnienie o kolejce - opowiada Tadeusz Nowaczek

Pracowałem tu od 42. W czasie okupacji w kolejce było ognisko AK, był jeden Niemiec, który nadzorował pracę kolejki. W Lublinie podobno czasem Niemiec kolejarza uderzył, u nas się bał.
Dział: Ogólna

Jak powstało Muzeum Bolesława Prusa?

Sądzę, że trzeba działać koniecznie w porozumieniu z p. Grosmanówną, jako osobą oficjalnie odpowiedzialną za tego rodzaju działalność, jak to, które obecnie będzie się odbywać w Nałęczowie. Przypuszczam bowiem, że kredyty na remont Pałacu przekażą z Ministerstwa Kultury. Projekt postawienia pomnika Prusa przed Pałacem może być dobry, chociaż wspomniane miejsce mogłoby być i gdzie indziej. Ważne, że już istnieje konkretna myśl budowy tego pomnika.

Niewąski problem

Kiedy organizowaliśmy spotkanie poświęcone uzdrowisku i kolejce, pracowało w niej jeszcze 33 osoby. Dziś, kiedy oddajemy ten numer do druku, 20 z nich otrzymało już wypowiedzenia. Dlaczego PKP nie chce wąskotorówki?

Krótka historia nałęczowskiej Spółdzielni

Początki Nałęczowskiej Spółdzielni Rolniczo-Handlowej sięgają 1907 roku, kiedy to dokonano rejestracji Stowarzyszenia Współdzielczego "Oszczędność". Jednym z jego założycieli, i pierwszym prezesem, był Stanisław Śliwiński, ówczesny właściciel Antopola. Pierwszy sklep spółdzielczy zlokalizowano na parterze Domu Ludowego. Spółdzielnia szybko się rozwijała, wykazując zysk nawet w latach I wojny światowej (już pod nazwą Stowarzyszenie Spożywców "Oszczędność").

logo gazeta naleczowska

reklama